Od ledna příštího roku bude od nutnosti mít dálniční známku osvobozeno celkem 180 kilometrů českých dálnic. Ministerstvo dopravy rozhodlo, že již letos schválené úseky rozšíří o dalších 40 kilometrů. V pátek to oznámil ministr dopravy Dan Ťok s tím, že tak vyhověl připomínkám všech krajů.

{loadmodule mod_banners,Banner 468 x 60}

{loadmodule mod_bw_social_share,BW Social Share}

„Předpokládám, že už jsme na hranici přirozených objezdů a že další znepoplatnění už asi nebude,“ uvedl Ťok. Nejdelším úsekem, který bude od příštího roku nově zdarma, je dálnice D6 mezi Chebem a Karlovými Vary. Tam jde o 31 kilometrů dálnice, která ale není napojena na českou dálniční síť a nemá paralelní silnici první třídy, kudy by bylo možné dálnici objet.

Osobní vozy tak budou moci jezdit po karlovarské části D6 zdarma, než se dálnice připojí na dálniční síť. To potrvá vzhledem k rozpracovanosti připravovaných úseků ještě mnoho let.

Ministerstvo vyhovělo také Jihočeskému a Zlínskému kraji. Bez poplatku bude dálnice D3 u Veselí nad Lužnicí nebo obchvat Otrokovic na D55. Již dříve ministerstvo rozhodlo, že vyjme ze zpoplatnění také D52 u Pohořelic a část dálnice D46 u Hněvotína, což umožní bezplatné využití obchvatu Olomouce na dálnici D35.

„V prodeji dálničních známek se tyto změny neprojevily, naopak jejich prodej každým rokem stoupá. Loni se vybralo 3,6 miliardy korun, což bylo o 170 milionů korun více než v roce 2015 a o 300 milionů více než v roce 2014,“ uvedl ministr. V roce 2014, kdy nebyl ze zpoplatnění vyňat žádný úsek, se prodalo 4,7 milionů kusů dálničních známek, v roce 2016 to bylo podle ministerstva téměř o 600 tisíc kusů více.

{loadmodule mod_banners,Banner 480 x 300}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments