V Africe začínají narůstat obavy z možných dopadů epidemie způsobené novým koronavirem. Podle agentury AFP kontinent zaznamenal zatím přes 1000 případů nákazy. První oběti nemoci COVID-19, kterou koronavirus vyvolává, dnes ohlásila Burkina Faso či ostrov Mauricius, Angola poprvé zaznamenala nakažené na svém území.
Burkina Faso v pátek uzavřela svoje hranice a vyhlásila zákaz vycházení, aby zabránila dalšímu šíření viru. Dnes tamní úřady oznámily dvě úmrtí na COVID-19. Testy na koronavirus tam zatím vyšly pozitivní u 64 lidí, čtyři z nich jsou přitom vládní ministři.
Ostrovní stát Mauricius dnes ohlásil první oběť koronaviru, celkem tam lékaři nákazu zjistili u 13 lidí.
První dva nakažené na svém území dnes zaznamenala Angola, která již dříve také uzavřela státní hranice. V pátek virus na svém území poprvé zaregistroval Madagaskar či Zimbabwe, v obou případech šlo o lidi přijíždějící z Evropy.
Řada států na černém kontinentu již přistoupila k preventivním opatřením proti šíření viru. Převážně muslimský Senegal zakázal páteční modlitby, Egypt dnes oznámil, že na dva měsíce uzavře veškeré mešity a kostely. Nigérie bohoslužby omezila. Keňa, která zatím neregistruje žádného nakaženého, se od pondělí rozhodla uzavřít bary a omezí také počet lidí, kteří mohou být naráz v supermarketech. Mozambik a Malawi uzavřely všechny školy v zemi.
Podle dat univerzity Johna Hopkinse, která vývoj nakažených celosvětově sleduje, se koronavirus neobjevil zatím jen v hrstce afrických zemí. Relativně nízký počet nakažených ve zbylých státech přitom může být podle odborníků způsobený tím, že mnoho afrických zemí nemá dostatek testů na koronavirus a místní lékaři nemoc zaměňují s obyčejným zápalem plic.
Světová zdravotnická organizace (WHO) již v minulosti několikrát varovala před možnými důsledky epidemie způsobené koronavirem v Africe, kde většina států nemá příliš vyspělý zdravotnický systém a i za normálních okolností trpí nedostatkem zdravotnických pomůcek. Generální tajemník OSN António Guterres tento týden vyzval vyspělé státy k solidaritě a společnému postupu proti nemoci, která si podle něj v případě nečinnosti může vyžádat miliony lidských životů převážně v nejméně vyspělých zemích.