Pěší v hlavním městě budou muset opět zmáčknout na semaforu tlačítko pro chodce. Změna by měla být dokončena nejpozději v pátek 8. května. Ve středu o tom informovala mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Magistrát zrušil povinnost zmáčknout tlačítko kvůli pandemii nemoci covid-19 v druhé polovině letošního března. V MHD stále platí, že spoje automaticky zastavují v zastávkách na znamení a cestující nemusí stiskávat tlačítka na otevření dveří.

„TSK na základě požadavku vedení hlavního města provedla novou úpravu řízení na téměř všech světelně řízených křižovatkách a přechodech, kde je pro nárok na chodecké volno potřeba stisknout tlačítko. Přenastavení do původního stavu momentálně probíhá. Očekáváme, že bude dokončeno tento týden, nejpozději v pátek,“ řekla Lišková.

Na tlačítku už nebude automaticky svítit červený nápis čekejte a je třeba jej aktivovat stisknutím. Zelená se tak už nebude rozsvěcet automaticky.

Opatření magistrát přijal v boji proti šíření nemoci covid-19. Kromě zmíněných tlačítek otevírání dveří v MHD také zavedl povinnost nosit roušky ve veřejné dopravě. Nadále platí zákaz vstupu do autobusů a tramvají prvními dveřmi a v autobusech je vyznačena zóna pro řidiče, do které cestující nesmí.

113 mrtvých chodců za rok

„V loňském roce jsme se s kampaní Nepozornost zabíjí soustředili zejména na problematiku telefonování za volantem. Ovšem i nepozorní chodci, kteří se v blízkosti vozovky věnují spíše mobilnímu telefonu než sledování provozu, výrazně zvyšují riziko nehody. Takové chování podle průzkumu přiznávají celé dvě třetiny chodců ve věku od 18 do 44 let.

U dětí a mladistvých toto číslo může být patrně ještě vyšší,“ říká ke kampani Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven a dodává: „I letos budou hrát v naší komunikační kampani klíčovou roli emoce. Aktivity jsme ale posunuli více do ulic a do online prostředí.“

Kritická místa nehod bývají často na hlavních křižovatkách uvnitř velkých měst. Kampaň proto běží v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové, Liberci, Olomouci a Ostravě. Jen v těchto sedmi městech došlo za posledních šest let k celkem 7 421 nehodám s účastí chodce. Lokality, kde jsou polepy a pomníky instalovány, vybírala Česká asociace pojišťoven ve spolupráci s Policií ČR na základě statistik nehodovosti a zároveň tak, aby neohrozila plynulost provozu.

„Kampaň Nepozornost zabíjí vnímám jako účinnou především proto, že je zaměřená na emoce a na bezpečnost našich nejbližších, proto věřím, že i upozornění na konkrétní místa smrtelných dopravních nehod a nalepené obrysy postav na vytipovaných místech přivedou k zamyšlení nad vlastní zranitelností každého z nás,“ uvádí republiková koordinátorka prevence plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová z Policejního prezidia České republiky.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments