Některé z nejoblíbenějších destinací českých zákazníků cestovek, čeká letos poněkud nejistá turistická sezóna. Zhoršená bezpečnostní situace by mohla odradit část návštěvníků od cest třeba do Švédska, Velké Británie, Tuniska nebo Egypta. Podle lidí z cestovek však největší otazník ohledně zájmu (nejen) českých turistů panuje v případě Turecka.
{loadmodule mod_banners,Banner 468 x 60}
{loadmodule mod_bw_social_share,BW Social Share}
Turecko je společně ještě například s Egyptem destinací, kde návštěvníci cestující s nějakou cestovní kanceláří nebo agenturou nemusejí v podstatě vynaložit skoro žádné peníze navíc nad cenu zaplaceného zájezdu. Většinou se jedná o plně hrazený pobyt, včetně kompletního stravování, někdy i případného výletu do okolí.
Peníze až na druhém míste
Klient cestovní kanceláře v takovém případě nepotřebuje na místě velké kapesné a tedy ani neušetří vlivem silnější koruny. Finanční stránka věci ale není v těchto případech na prvním místě. Rozhodující je zejména v Turecku zhoršená bezpečnostní situace, přísun uprchlíků z okolních zemí i protievropská vyjádření tureckého prezidenta. Cestovky už přitom mají nakoupené v místě ubytovací kapacity a nyní vyčkávají, zda tomu bude odpovídat i dostatečný zájem klientů.
„Zákazníci v případě Turecka vyčkávají, často se o koupi zájezdu rozhodují na poslední chvíli. A letos to platí dvojnásob,“ říká marketingový ředitel cestovky Exim Tours Stanislav Zima. „Turecko je velmi specifické a zatím nejsme úplně schopni posoudit jak letos dopadne,“ přidává se Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. Podle poznatků cestovek jsou prý ale Češi v posuzování rizika pragmatičtí.
Přijatelné riziko?
„Lidé si uvědomují, že terorismus je něco, s čím se budeme muset naučit žít. A záleží na tom, jaké konkrétní destinace či regionu se ten terorismus týká,“ připomíná Papež. Konkrétně třeba v Egyptě při nedávném bombovém útoku na centra místních křesťanů k ohrožení turistů nedošlo. A mnozí z návštěvníků, kteří si užívali v turistických střediscích u moře, se o teroristém útoku dověděli až s velkým zpožděním.
Češi jsou zkrátka opatrnější, ale houfně zájezdy neruší. Loni jich vycestovalo do zahraničí 3,2 milionu, z toho 2,4 milionu prostřednictvím cestovních kanceláří a agentur a zhruba stejný počet očekávají cestovky i letos. A řady zemí dokonce zájem roste, což platí například pro Bulharsko nebo Řecko, ale paradoxně také Egypt.
„Někteří klienti se informují o situaci, ale nemáme žádná storna. Očekáváme dokonce výrazně větší nárůst zájezdů do Egypta než loni,“ říká mluvčí CK Fischer Jan Bezděk. „Chuť Čechů cestovat letos roste bez ohledu na kurz koruny. Zájezdy se v předprodejích prodávají velmi dobře a v porovnání s loňským rokem je nárůst prodejů enormní,“ přidává se Petr Šatný z cestovní kanceláře Alexandria.
Roste zájem o DROZD
O tom, že Češi přesto nenechávají bezpečnostní hledisko úplně stranou, svědčí i prudce rostoucí počet registrací do systému „DROZD“ ministerstva zahraničních věcí. Na webové stránce Drozd.mzv.cz se v roce 2015 dobrovolně zaregistrovalo a nahlásilo místo pobytu a kontaktní údaje (číslo mobilu a mail) přes 18 tisíc českých cestovatelů. Loni už 58,5 tisíce.
Nejčastěji lidé loni nechávali ministerstvu na sebe kontakt pro případ varování či pomoci v krizových situacích při pobytu v Turecku a Egyptě, na třetím místě v počtu registrací byli čeští turisté v Itálii. Loni rozeslalo ministerstvo prostřednictvím aplikace DROZD celkem 57 varovných zpráv. Jak taková zpráva vypadá? Například letos 7.dubna rozeslalo ministerstvo zahraničí registrovaným Čechům ve Švédsku, tuto sms:
„Dnes 7.4. 2017 v cca 15 hod. najel na frekventovanou část pěší zóny v centru Stockholmu (Drottninggatan) nákladní vůz, usmrtil 3 osoby a zranil desítky dalších. Ve Stockholmu byl vyhlášen nejvyšší stupeň ohrožení, centrum bylo uzavřeno. Sledujte informace v médiích a dbejte pokynů místních záchranných složek a policie. V případě potřeby volejte nouzovou linku velvyslanectví ve Stockholmu +46 703255156.“
{loadmodule mod_banners,Banner 480 x 300}