Nizozemská metropole Amsetrdam, je považována za jedno z nejchytřejších měst světa. Kvalitu života svých obyvatel i návštěvníků se snaží více než jiná smart cities zlepšit pomocí nejmodernějších technologií v ulicích a internetu věcí. Podél hlavních tříd jsou rozmístěny senzory, které monitorují kvalitu ovzduší a míru hluku.

Informace posílají přímo úředníkům, a radnice tak na jejich základě může plánovat, jaká opatření jsou na konkrétních místech nutná. Tamní politici změnu nazývají doslova technologickou revolucí. Amsterdam je celosvětově proslulé město především díky svým opatřením v rámci dopravy, zvlášť pak parkování. Řidiči si například mohou pomocí mobilní aplikace vyhledat volné parkovací místo v okolí, přes telefon si jej zarezervovat a rovnou i zaplatit.

Chytré jsou i lampy veřejného osvětlení. Celkem tři tisíce jich už dnes dokáže reagovat na lidský pohyb a rozsvítit se pouze v okamžiku, když se v okolí pohybují lidé. Osvětlení některých ulic navíc díky solárním panelům využívá obnovitelných zdrojů energie.

Město v ulicích a do svých parků umisťuje také wi-fi spoty, u kterých se lidé mohou bezplatně připojit k internetu. v současnosti má Amsterdam takových míst zhruba 750 a během následujících let se jejich počet zdvojnásobí. Myslí se i na turisty. Ti na různých místech najdou QR kódy, které stačí vyfotit telefonem, na němž se v tu chvíli objeví informace, kde se návštěvník města nachází, jaké památky najde v blízkosti či třeba kde se nachází nejbližší autobusová zastávka.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments