Babišova vláda prosadila začátkem roku 2018 slevu na jízdném pro studenty i seniory. Motivaci našla na Slovensku. Řada kritiků ale tvrdí, že je to čistě populistické Babišovo gesto.

Kraje, ale i města dokončují přípravy na velkou dopravní změnu, která přijde v září. Výrazně se zvýší slevy z jízdného pro děti, studenty a seniory ve vlacích a autobusech. Musely na to reagovat především kraje úpravou tarifů. Městské hromadné dopravy se vládní nařízení o slevách sice netýká, ale kvůli jejich provázání s regionálními linkami budou nové slevy platit i v některých městech.

Prázdniny roku 2018 se ve veřejné dopravě podobají pověstnému tichu před bouří. Není však zatím jisté, jak silná tato bouře bude. Způsobí ji zavedení nových, vládou nařízených slev pro část cestujících. Termín jejich zavedení se posunul z původního červnového termínu na začátek září.

Slevy nařízené vládou od 1. 9. 2018
Výše slevy 75%
Určeno pro:
děti od 6 do 18 letstudenti do 26 letsenioři od 65 letdržitelé průkazu ZTP (pro ně se nic nemění)
podmínky pro přiznání slevy: prokázání věku průkazem totožnosti, u studentů potvrzení o studiu

Zda přivedou větší slevy do vlaků a linkových autobusů výrazně vyšší počet cestujících, není zatím zřejmé a jasno v tomu nemají ani dopravci a objednatelé spojů. Zatím tvoří cestující do 26 a od 65 let asi polovinu celkového počtu. „Když by se to vzalo na čtvrtiny, tak dvě čtvrtiny produktivní věk, jedna čtvrtina děti a důchodci,“ odhadl řidič autobusu společnosti Arriva František Hrma.

Když média po prvním ohlášení slev oslovila dopravce, například České dráhy nebo Flixbus daly najevo, že by cestujících mohlo přibýt. „Koncept nových slev (…) nepochybně bude motivací pro větší využívání hromadné dopravy,“ uvedla mluvčí ČD Monika Bezuchová.

Martin Felix ze sdružení autodopravců Česmad Bohemia, které sdružuje i autobusové firmy, se naopak domníval, že „k výraznému nárůstu cestujících zřejmě nedojde“.

Sám stát vyčlenil na kompenzace slev dopravcům necelých šest miliard korun – necelá polovina je určena pro autobusové dopravce, zbytek pro železniční dopravce.

V současnosti se většina slev, které jsou navíc nižší, proplácí jiným způsobem. Stát sám na kompenzacích dopravcům vyplácí pouze necelou čtvrt miliardu.

Kolik zaplatí ministerstvo dopravy dopravcům:
železnice: 3,02 miliardyautobusy: 2,81 miliardydosud: 0,24 miliardy

Studenti a senioři výrazně ušetří za vlaky. ODS: Babiš si pouze kupuje voliče za jejich peníze

Populistické “babišné” pro studenty, seniory a žáky, odsaje ze všech ministerstev a organizací stovky milionů korun

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments