Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku kvůli pandemii koronaviru zastaví od pondělí na dva týdny výrobu. Zaměstnanci budou doma se 70 procenty průměrného výdělku. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí automobilky Pavel Barvík. Výrobce autodílů Fraenkische v Okříškách na Třebíčsku od pondělí na dva týdny výrazně omezí výrobu kvůli rušení zakázek. Závod má přes 800 lidí.

„S rozšiřováním viru COVID-19 po celém světě včetně České republiky postupně přijímáme přísná preventivní opatření v souladu s pokyny vlády ČR a dalších institucí. V rámci těchto kroků jsme se rozhodli dočasně pozastavit výrobu na dva týdny počínaje 23. březnem,“ řekl Barvík.

Uvedl, že automobilka se k zastavení výroby rozhodla v situaci, kdy uzavření hranic v Evropě způsobilo logistické problémy jak pro zaměstnance, tak pro dodavatele a poptávka po automobilech klesá. „Opětovné zahájení výroby je naplánováno na pondělí 6. dubna,“ řekl mluvčí.

V automobilce pracuje přibližně 3300 lidí a dalších asi 8700 pracovníků zaměstnávají její subdodavatelé.

Odboráři ve slezské automobilce žádali firmu, aby na 14 dní přerušila výrobu, už v pondělí. Uvedli, že zaměstnanci po uklidnění situace výpadek nadpracují. Firma uvnitř závodu zavedla další zpřísňující hygienická opatření, výroba ale pokračovala. Produkce byla v úterý přerušena kvůli problémům polských pracovníků na hranici, během dne se ale znovu rozjela.

Kvůli šíření nového typu koronaviru zastavují výrobu automobilky po celé Evropě, učinily tak například BMW, Fiat Chrysler, Ford Motor, Renault nebo Volkswagen. Mladoboleslavská Škoda Auto a kolínská Toyota Peugeot Citroën Automobile zastavily výrobu ve středu večer.

Automobilka Hyundai tento měsíc v závodě v Nošovicích na Frýdecko-Místecku zahájila sériovou výrobu vozu Kona Electric, prvního automobilu na elektrický pohon sériově vyráběného v České republice. Kromě něj v závodě produkuje typ Hyundai Tucson a pět verzí modelu Hyundai i30. Loni slezský závod vyprodukoval 309.500 automobilů, což bylo o devět procent méně než v roce 2018. V roce 2018 vytvořil podnik zisk 7,22 miliardy korun (o 531 milionů vyšší než v roce 2017) a tržby 129,26 miliardy korun (o 7,4 miliardy nižší).

Výrobce autodílů Fraenkische omezí výrobu kvůli rušení zakázek

Výrobce autodílů Fraenkische CZ v Okříškách na Třebíčsku od pondělí na dva týdny výrazně omezí výrobu kvůli rušení objednávek. Doma zůstane většina z více než 800 zaměstnanců závodu. Dostávat budou náhradu mzdy ve výši dohodnuté s odborovou organizací. O omezení provozu rozhodlo vedení firmy na čvrtečním mimořádném jednání. Informoval o tom ředitel Jiří Novotný.

„Většina našich zákazníků z důvodu situace týkající se koronavirusu v Evropě pozastavila své výrobní provozy, z čehož vyplývá výrazný pokles zakázkové náplně,“ uvedl Novotný.

Fraenkische CZ podle vyrábí především plastové trubky pro auta, které slouží k ochraně kabelů, vedení paliva, oleje nebo vzduchu. Podle údajů zveřejněných loni je dodává například automobilkám Volkswagen, Daimler a BMW.

O omezení provozu zatím vedení firmy rozhodlo v termínu od 23. března do 5. dubna, týkat se bude dělníků, THP pracovníků i nejvyššího vedení společnosti. Částečný provoz zůstane podle ředitele zachovaný, rozsah ale v současné chvíli není možné přesně stanovit. „V příštích měsících nás čeká mnoho výzev. Možná budeme řešit s kým vyrábět – v případě výskytu viru v naší firmě, možná pro koho vyrábět – pokud dojde k výraznějšímu ochlazení ekonomiky,“ uvedl ředitel. Přesto předpokládá, že se situaci nakonec podaří zvládnout.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments