V nedělním pořadu OVM (Otázky Václava Moravce), premiér Andrej Babiš zcela popřel že by vláda měla zájem o privatizaci dceřiné společnosti Českých drah ČD Cargo. „O takových krocích vůbec nic nevím, a s ministrem dopravy Danem Ťokem budu chtít na toto téma hovořit“.

Otázkou tak zůstává, zda Andrej Babiš o plánech ministra dopravy Dana Ťoka věděl, případně pouze mlžil a diváky pořadu uvedl v nevědomost. Dan Ťok totiž v minulých týdnech snahu o privatizaci státem vlastněného nákladního doprace projevil. O to více pak bylo zarážející, že u ČD Cargo o takovém záměru nikdo nic neví.

Zmatená vyjádření ministra dopravy

Není to ale jediný problém který nyní ministr dopravy má, a pochopitelně se jeho zvláštní a chaotická vyjádření stávají živnou půdou pro média. Začátkem října opět na sebe vztáhl pozornost když uvedl, že všechny lokomotivy z Plzně (jedná se o stroje řady 380 v počtu dvaceti kusů), chce nechat výrobci Škodě Transportation vrátit.

Dan Ťok chce ČD Cargo dostat na burzu. Majoritní podíl akcií by si přitom stát ponechal

S odstupem času se totiž objednávka lokomotiv u plzeňského výrobce ukázala jako značně politická, podobně tomu bylo i před více jak deseti lety s nákupem jednotek SuperCity Pendolíno z Itálie. Z Pendolína se stala superpolitická záležitost, v případě celé dvacetikusé flotily lokomotiv ČD spíše mírně rezonující politická záležitost.

Schopné odvolat, neschopné povolat

Dan Ťok je v poslední době silně kritizován za pomalý postup při vykupování pozemků na stavby rychlostních silnic a dálnic. V ltošním roce se podařilo otevřít necelých 30 kilometrů, v příštím roce to nebude jiné. V roce 2020 by mělo být otevřeno a předáno do provozu asi 20 kilometrů dálnic. To je podle opozice velmi málo, a tak začala tlačit na Ťokovu výměnu.

Ministru dopravy se nepovedla ani personální rošáda ve firmách kolem Českýchd drah. Aktivace dříve více či méně schopného manažera Petra Moose, který začal prosazovat politiku Dana Ťoka, byl krokem velmi zvláštním. Schopné lidi odvolat, dosadit naopak figury spjaté s předsedou vlády Andrejem Babišem.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments