Náklady na mzdy řidičů autobusů uhradí ze svých rozpočtů kraje. Premiér Andrej Babiš z ANO se na tom minulý týden dohodl ve Strakově akademii s předsedkyní Asociací krajů Janou Vildumetzovou z hnutí ANO a šéfem Odborového svazu dopravy Lubošem Pomajbíkem. Předseda vlády přitom po čtvrtečním setkání s hejtmany mluvil o tom, že chce vládní nařízení zrušit.

„Domluvili jsme se, že to navyšování mezd zaplatí kraje a na druhé straně vláda bude hledat peníze na opravu silnic. Taky jsme se domluvili, že nadále budeme hledat nějakým způsobem, aby tahle profese byla ještě víc oceněna a podporována,“ řekl Babiš.

Ve čtvrtek přitom předseda vlády po jednání s hejtmany mluvil o tom, že chce vládní nařízení zrušit. Považuje totiž za nesmyslné, aby premiér určoval mzdy řidičů soukromých přepravců. Vládní krok navíc označil za předvolební akci svého předchůdce.

Sobotkův kabinet po protestech řidičů rozhodl v říjnu 2016, že od ledna nadcházejícího roku stoupnou minimální mzdy řidičů autobusů zhruba o třetinu ze 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč.

Zvýšily se i další příplatky. Kraje, které veřejnou dopravu objednávají a potřebné linky dotují, pak měly problémy s finančním pokrytím růstu mezd a tím, jak peníze k řidičům dostat. Nakonec loni v červenci vláda schválila příspěvek zhruba 394 milionů prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury.

NÁKLADY UHRADÍ KRAJE

Podle šéfky Asociace krajů Jany Vildumetzové (ANO) bylo navýšení mezd řidičů nesystémové a nešťastné. „Krajům to způsobilo nejen problémy finanční, ale i legislativní. Zásah do rozpočtu v roce 2017 byl 840 milionů korun, které jsme museli dát dopravcům, a 420 milionů korun to bude v letošním roce,“ citovala ČTK karlovarskou hejtmanku.

Řidiči linkových autobusů proti nízkým mzdám protestovali od října 2015. Šoféři si stěžovali, že kraje objednávají dopravu jen na základě ceny a autobusové firmy pak šetří zejména na mzdách.

V červnu 2016 odbory kvůli nízkým platům řidičů odsouhlasily přípravu stávky, a v říjnu téhož roku vláda zvýšení mezd řidičů schválila. Kvůli neplnění podmínek uspořádali řidiči autobusů začátkem dubna 2017 v pěti krajích jednodenní stávku.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments