Ceny pohonných hmot v Česku nadále rostou. Průměrná cena benzinu poprvé od prosince 2014 překročila 34 korun za litr. Nafta je nejdražší od loňského ledna, stojí víc než 32 korun. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Analytici v nejbližších dnech očekávají další zdražování.

Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 34,01 korun. Před týdnem byl o devět haléřů levnější. O 26 haléřů na litr zdražila nafta, za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 32,05 korun.

„V nejbližších dvou týdnech očekáváme další růst cen benzinu i nafty o čtyřicet až padesát haléřů. Důvodem je zvýšení cen ropy Brent na současných 78 dolarů za barel, přičemž zářijové maximum bylo až 80 dolarů za barel,“ řekl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Podle analytika Trinity Bank Lukáše Kovandy nelze vyloučit v některých regionech zdražení benzinu ke 40 korunám za litr jako v roce 2012. „Cena ropy Brent tento týden přeskočila úroveň 80 dolarů za barel. Stalo se tak poprvé od října 2018. Právě nejdražší ropa za poslední takřka tři roky citelně prodražuje a ještě prodraží benzín i naftu českým motoristům. Jedna z největších amerických bank Bank of America už polovině září varovala, že cena ropy se již tuto zimu může dostat na úroveň sta dolarů za barel,“ uvedl Kovanda.

Čerpací stanice v Česku podle něj navíc zdražují benzin nad rámec zvyšování cen ropy. „Důvodem je to, že se hojí po pandemické krizi a snaží se svézt na vlně všeobecného strachu veřejnosti z inflace. Kvůli těmto obavám jsou řidiči ochotni platit u čerpacích stanic vyšší marže,“ dodal Kovanda.

Nejlevněji natankují řidiči v Ústeckém a Zlínském kraji

V meziročním srovnání je benzin dražší o více než 6,20 korun. Za naftu platili motoristé koncem loňského září o pět korun méně než v současnosti.

Nejlevnější benzin nyní natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru za 33,68 korun. Nafta je zase nejlevnější ve Zlínském kraji, litr tam prodávají průměrně za 31,72 koruny. Cena pohonných hmot ve Zlínském kraji je dlouhodobě nižší než republikový průměr.

Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde benzin stojí téměř 34,60 korun. Průměrná cena nafty v metropoli je 32,79 korun za litr.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments