Jen v několika městech republiky se za městskou hromadnou dopravu neplatí. Většinou mají dopravu zdarma například jen děti, senioři či zdravotně postižení. Již dříve zavedli bezplatnou MHD ve Frýdku-Místku, Třeboni, Valašském Meziříčí, Hořovicích, Strakonicích nebo Lovosicích. Ve čtvrtek zrušení jízdného schválili zastupitelé Litoměřic.

Například po zavedení bezplatné městské hromadné dopravy ve Frýdku-Místku ji začalo využívat podstatně víc lidí. Ve městě, které má téměř 60 tisíc obyvatel, začal projekt fungovat už v roce 2011 a několikrát se již rozšiřoval. Bezplatnou přepravu MHD zavedl Frýdek-Místek před sedmi lety především proto, aby do autobusů vrátil cestující a ulevil osobní dopravě v centru města. Frýdku-Místku stále chybí obchvat a je tak značně dopravně zatížen.

V některých dalších městech Moravskoslezského kraje platí bezplatná přeprava v MHD například pro určité věkové skupiny, třeba seniory či děti. Téma bezplatné MHD několikrát řešili i zastupitelé Ostravy, záměr se však nikdy nepodařilo prosadit.

Od začátku roku mají MHD zdarma také všichni cestující ve Strakonicích. Loni neplatili senioři nad 65 let a děti do 15 let. Náklady stouply o 1,3 milionu Kč. „Vzhledem k tomu, že režim MHD zdarma je v provozu prozatím dva měsíce, lze posoudit výhradně vizuálně její vyšší využití. Statistická data nejsou v tuto chvíli dostupná,“ řekla ve čtvrtek mluvčí radnice Markéta Bučoková. Vedení města, které má 23 tisíc obyvatel, předpokládá, že MHD více využijí studenti a senioři, v létě turisté. MHD ve Strakonicích má pět linek. V Českém Krumlově budou mít senioři starší 70 let zdarma městskou hromadnou dopravu od 1. dubna. Na jejich bezplatné jízdné dá město ročně asi 100 tisíc Kč.

Už deset let funguje MHD zadarmo v Hořovicích na Berounsku. Radnice ho chce zachovat i v budoucnu, podle starosty Jiřího Peřiny (ČSSD) se systém osvědčil. Lidi motivuje k tomu, aby nechali doma auta a cestovali hromadnou dopravou. Město stojí provoz autobusové linky zhruba milion korun ročně. „Linka objíždí všechna důležitá místa ve městě, spojuje autobusové a vlakové nádraží, nemocnici, hlavní náměstí. Teď jsme navíc od provozovatele dostali nový bezbariérový autobus Mercedes, takže je to zase zkvalitnění služeb pro naše občany,“ uvedl.

Ve stotisícovém Hradci Králové je pro všechny cestující bezplatná přeprava na takzvané Zelené lince, která propojuje historický střed města s širším centrem. Linku městský dopravní podnik zavedl loni 4. září a zatím je v testovacím provozu. Zelenou linkou chce radnice lidem nabídnout alternativu cestování v centru, ulevit přetížené dopravě a přispět k ekologičtějšímu provozu. Okruh linky, kterou obsluhuje elektrobus, je dlouhý přes 3,5 kilometru. Elektrobus linku projíždí třikrát za hodinu.

Ve dvou největších městech Vysočiny, v Jihlavě a Třebíči, jezdí MHD kromě malých dětí prakticky zadarmo lidé starší 70 let. V Třebíči si ale tito důchodci musí koupit kartu za 150 korun, která má neomezenou platnost. V případě vrácení karty dostanou peníze zpátky. V Jihlavě platí cestující starší 70 let za kartu ročně 120 korun.

O zavedení bezplatné přepravy hromadnou dopravou uvažuje vedení Chebu. Podle starosty Zdeňka Hrkala (ANO) by to mohlo přispět ke snížení počtu aut v centru a tím i snížení ekologické zátěže. Cheb je aktuálně jediným městem v Karlovarském kraji, který se zavedením bezplatné MHD zabývá.

Zrušení jízdného v městské hromadné dopravě dnes schválili zastupitelé Litoměřic. Od zavedení bezplatné přepravy si město slibuje přesun cestujících z aut do autobusů. V současnosti je jízdné v litoměřické MHD zdarma pro děti do šesti let a seniory nad 70 let.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na