Velká Británie, která tento týden opustila společný koncept Evropské unie a prakticky centrálního plánování, musí do dvou let připravit vlastní pravidla pro vstup na své ostrovní území. Dotknout se to může především cestujících v letadlech i autobusech. Ačkoliv je ostrovní království s řadou vyjednaných výjimek, zejména té, která umožňuje prakticky nepřetržitě kontrolovat osoby vstupující na své území, připraveno kontroly naopak zesílit. Hnacím motorem opuštění EU, je především obava ze stále sílící a prakticky nekontrolovatelné imigrace osob z třetích zemí.

Británie nebyla právoplatným členem tzv. volné hranice pohybu osob i zboží, tedy Schengenského prostoru, lze tak bez výjimek očekávat, že se hraniční kontroly pro obyvatele EU zpřísní. Šéfka autobusové divize RegioJet Ivana Kašická uvedla, že nejspíš k razantním změnám které jsou roky zavedené na hranicích Velké Británie, nebudou tamní úřady měnit. Opak je ale pravdou. Evropskou unii opouštějící monarchie právě zpřísnění kontrol a restrikce na hranicích pro vstup na své území očekává a plánuje.

Komplikace tak nejspíš v následujících měsících mohou očekávat především cestující na pravidelných autobusových linkách z Česka, ale i jiných zemí. Úřady chtějí dostat pod své kompetence právě větší přehled o volném pohybu osob. Začne platit nejspíš i pasová politika, pokud si EU s Velkou Británií nevyjedná vzájemné výjimky. Jedno je jisté ale už nyní, Brexit připraví pro stovky tisíc turistů i běžných cestujících, kteří ročně do ostrovního království cestují, řadu doposud neočekávaných praktik, které Česká republika pamatuje snad jen z dob uzavřených hranic a přísných kontrol všeho a všech.

Stále padající hodnota libry také způsobila, že už od ranních pátečních hodin klesají ceny zájezdů i samotných letenek. Tento trend bude pokračovat do té doby, dokud nepřijdou jasná a zřetelná stanoviska na bilaterální úrovni. Libra za poslední dva dny propadla na své historické minimum, a ceny letenek sahají na své historické cenové dno.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments