Britská vláda čelí kritice, že její kroky proti epidemii nového typu koronaviru jsou nedostatečné. Bývalý ministr zdravotnictví Jeremy Hunt v pátek označil za „znepokojivé“, že premiér Boris Johnson nezakázal větší shromáždění lidí, informovala stanice BBC. Hlavní poradce britského kabinetu pro zdravotnictví ale kritiku odmítl. Nyní je podle něj nejúčinnější dobrovolná karanténa lidí s příznaky infekce. Za posledních 24 hodin vzrostl počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Británii o více než třetinu.

Exministr zdravotnictví či zahraničí Hunt označil aktuální postup vlády za „překvapivý a znepokojivý“ v situaci, „kdy jsme čtyři týdny před stádiem, ve kterém je nyní Itálie“. Hunt loni neuspěl v souboji s Borisem Johnsonem o funkci lídra Konzervativní strany a potažmo premiéra, nyní předsedá zdravotnickému a sociálnímu výboru Dolní sněmovny.

Podle Hunta příklady zemí, které jsou podle všeho v boji s virem úspěšné, ukazují, že nejdůležitější je „jednat velmi brzy“ a zavést opatření omezující kontakt mezi lidmi.

Budovy se zatím nezavírají, karanténa je na 7 dnů

Britská vláda ve čtvrtek vyzvala všechny obyvatele, kteří u sebe zpozorují příznaky onemocnění COVID-19, aby zůstali sedm dní v domácí karanténě. Johnson zároveň řekl, že tvrdší opatření, jako je uzavírání škol či plošný zákaz sportovních akcí, si zatím „nechává schované v rukávu“.

Plošné uzavření škol kvůli šíření koronaviru už nařídila řada evropských zemí. Kromě Česka a Slovenska také Itálie, Belgie, Chorvatsko, Norsko, Francie, Španělsko či Irsko. V pátek se přidalo několik německých spolkových zemí včetně Bavorska. Mnoho evropských států omezilo také shromažďování. Francie v pátek dřívější limit tisíce účastníků na akci snížila na sto. Právě kvůli tomu, že Británie se k těmto opatřením nepřidala, čelí nyní Johnsonova vláda kritice.

Hlavní poradce britského kabinetu pro zdravotnictví Patrick Vallance postup kabinetu obhajoval a v rozhovoru s BBC uvedl, že dobrovolná izolace lidí s příznaky nemoci COVID-19 bude mít „největší dopad“ v boji s šířením koronaviru. Uzavírání škol je podle Vallance „velmi efektivním způsobem, jak se postavit pandemické chřipce“, jakou roli ale hrají děti v při šíření koronaviru je podle něj nejasné.

Také mluvčí premiéra Johnsona v pátek zdůraznil, že všechna přijímaná opatření jsou založena na „vědeckých a lékařských radách“.

Vládní mluvčí rovněž uvedl, že ani kvůli krizi kolem koronaviru nehodlá Johnson požádat o prodloužení přechodného období, do něhož Británie vstoupila po odchodu z Evropské unie 31. ledna. Ve čtvrtek přitom vyjednavači odložili druhé kolo rozhovorů, které se mělo konat příští týden v Londýně. Na uzavření dohody o budoucích vztazích už zbývá EU a Británii méně než deset měsíců.

V pátek Británie oznámila, že testy v zemi potvrdily již téměř 800 případů nákazy koronavirem. Za posledních 24 hodin vzrostl počet infikovaných o 35 procent. Nemoci, kterou způsobuje, zatím podlehlo deset lidí.

Lékaři v Británii otestovali podle ministerstva zdravotnictví už více než 32 700 osob, 798 testů bylo pozitivních. Podle některých odhadů, o kterých informovala stanice BBC, se ale ve skutečnosti nakazilo v zemi virem již 10 000 lidí. Obavy z dopadů epidemie jsou v Británii velké i kvůli chronicky přetíženému státnímu zdravotnickému systému NHS, upozornila agentura DPA.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments