Magistrát v Brně začal vydávat oprávnění, která majitelům aut umožní vjezd do historického centra a parkování v něm. Od 1. září tam začne fungovat systém rezidentního parkování. Páteří celého projektu je systém kontrolující registrační značky aut. Těm, které nebudou přihlášené, bude hrozit pokuta.

Lidé, kteří nechtějí k registraci svých aut využít datovou schránku, mohou navštívit kontaktní pracoviště na Zvonařce. V průběhu prvního dne jich tam přišlo zhruba padesát.

Za jedno auto 600 ročně, za druhé 15 tisíc

V centru Brna bydlí také Michal Rela, který parkuje ve dvoře domu. Povolení potřebuje pro průjezd ulicemi, které bude od září kontrolovat monitorovací systém. „Nestojím o to, aby mi chodily pokuty,“ vysvětlil, proč si přišel vyřídit registraci hned první den.

Systém rezidentního a abonentního parkování zavádí od 1. srpna 2018 centrum Brna. Později by se mělo rozšířit i do okrajových částí města.

K registraci je kromě občanského a technického průkazu potřeba také doklad o tom, že řidič v historickém centru bydlí nebo podniká. Přímo v kanceláři mohou řidiči za parkování také zaplatit.

Systém rozlišuje tři druhy majitelů aut. Jedni jsou rezidenti, tedy ti, kteří mají v historickém centru trvalé bydliště. Za první auto zaplatí šest set korun, za druhé patnáct tisíc. Za třetí a každé další třicet tisíc korun ročně.

Druhým typem jsou abonenti, což jsou podnikatelé, kteří mají v centru provozovnu. Ti platí za první auto šest tisíc korun, za každé další dvacet tisíc korun.

Lidi, kteří přijedou jen na návštěvu, musí navštívený zaregistrovat v systému, protože všem kromě rezidentů a abonentů bude zakázaný vjezd. „Chceme proto také obeslat všechny velké firmy typu pošty či doručovacích služeb, aby si zaregistrovaly registrační značky aut a mohly do centra vjíždět,“ řekl náměstek primátora města Brna Richard Mrázek (ANO).

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na