Cesta do oblíbené prázdninové destinace se letos Čechům může prodražit. Dálniční poplatky v Chorvatsku vzrostly už v březnu o 5 procent a o dalších deset procent se zvýší na dobu prázdnin v červenci a srpnu. O 0,8 procenta vzrostly ceny dálničních známek také v Rakousku. V pondělí to oznámil mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Petr Vomáčka.

{loadmodule mod_banners,Banner 468 x 60}

{loadmodule mod_bw_social_share,BW Social Share}

Problematickými úseky pro cesty na jih budou podle ÚAMK celá dálnice D1 z Prahy do Brna, rozestavěná rakouská dálnice A5 na Mikulov, dálniční průtah Vídní a jeho jižní část A23. Komplikovaná bude také část trasy na slovinské dálnici A4 Ptuj – Macelj, která je ve výstavbě, a tradičně bývají zácpy okolo hlavního města Záhřebu. Kritické pro cesty budou hlavně soboty v červenci i srpnu. Vůbec nejhorší dobou pro odjezdy má být období od 28. do 30. července, kdy začínají prázdniny ve velké části Německa.

Motoristé by měli podle Vomáčky pamatovat na odlišné místní požadavky ohledně povinné výbavy vozidla nebo jiné spotřebitelské chování. Například v Chorvatsku hrozí za nevyplnění formuláře o dopravní nehodě sankce 5000 kun, za neodebrání účtenky v obchodě pak 200 až 2000 kun. Za jízdu pod vlivem léků nebo v únavě pak policie může na několik dní zakázat jízdu. V Rakousku mohou policisté kvůli špatnému technickému stavu odebrat registrační značky a vyměřit pokutu až 5000 eur.

Chorvatsko loni navštívilo 689 tisíc Čechů, což představuje pokles jejich podílu ze sedmi na pět procent a celkově šesté místo. První jsou Němci, pak Slovinci a Rakušané. Celkem loni Chorvatsko navštívilo 13,6 milionu turistů, což je meziroční růst o devět procent.

{loadmodule mod_banners,Banner 480 x 300}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments