Omezení cestování Čechů do Zanzibaru se jen v případě CK Čedok týká zhruba 300 klientů. Vzniklá škoda činí deset milionů korun, vláda podle cestovní kanceláře nemluví o náhradách. Kompenzace vládní představitelé řeší napříč obory, ale CK ignorují. Nepodílí se ani na organizaci testování v zahraničí, přitom ale před návratem do ČR test vyžaduje, uvedla mluvčí Čedoku Eva Němečková.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli novým mutacím koronaviru od pátku do 11. dubna zakáže Čechům, až na neodkladné výjimky, vstup do několika afrických a jihoamerických zemí. Je mezi nimi i Zanzibar, který je v současné době, kdy je nabídka z důvodu pandemie výrazně omezená, u Čechů jednou z nejoblíbenějších destinací.

„V naší cestovní kanceláři Čedok se nové ochranné opatření týká přibližně 300 klientů. Aktuálně máme na Zanzibaru 50 turistů a dalších 250 cestujících se chystá k odletu na svou dovolenou v průběhu března,“ uvedla pro Radiožurnál mluvčí Čedoku. „Vzniklá škoda spojená s novým opatřením bude ve výši přibližně deseti milionů korun, a to hovoříme pouze o této jedné destinaci.“

Čedok má už v zemi uhrazené zálohové platby na ubytování a zaplacené letenky. Vláda podle Němečkové s přijetím nového opatření nesdělila, jak bude kompenzovat ztráty.

„Pokud některý druh podnikání vláda zakáže nebo pozastaví, pak musí také nabídnout kompenzace. Nelze k různým oborům přistupovat odlišně, nelze některé podnikatelské obory dotovat a podporovat a jiné ignorovat,“ uvedla.

Další velká rána

Stát CK podle Němečkové nepomáhá ani v případě testů, které z mnoha zemí vyžaduje při návratu. Pokud vláda takové opatření vydá, mělo by podle ní ministerstvo zahraničí nebo zastupitelské úřady v jednotlivých státech okamžitě zveřejnit seznam místních testovacích center, která testy dělají na odpovídající úrovni. CK už poté klientům pomohou testování zajistit.

„Ale není možné, aby veškerá organizace a logistika spojená s testováním v zahraničí byla opět pouze na CK,“ řekla dále Němečková.

Zákaz cest do Zanzibaru je podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové pro prodejce a pořadatele zájezdů další velká rána, když už tak jsou možnosti pro trávení dovolené v zahraničí kvůli pandemii omezené. Invia u Zanzibaru letos zaznamenala až čtyřnásobný růst prodejů oproti loňskému roku.

Lidé se podle Řezníčkové nyní zřejmě přesunou do Dominikánské republiky a na Maledivy. Vzhledem k tomu, že nové nařízení vláda zveřejnila v noci a je platné od pátku, CK podle ní mají velmi krátký čas k řešení situace.

„Klient o své peníze nepřijde, s každým budeme vše řešit individuálně, záleží vždy na CK, která zájezd organizuje,“ dodala.

Čedok nabízí klientům alternativní řešení v podobě zájezdů do jiných destinací, jako je Egypt, Madeira nebo Kanárské ostrovy. Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer pak nabízí pobyty ve Spojených arabských emirátech nebo vrácení většiny z ceny zájezdu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments