České dráhy koupily vyškovského autobusového dopravce Vydos Bus. Firmu hodlají využít k zajištění náhradní dopravy při plánovaných výlukách nebo mimořádných událostech. Dráhy tak chtějí snížit náklady na náhradní dopravu i závislost na externích dodavatelích. Ještě letos se společnost Vydos Bus přejmenuje na ČD Bus. Železniční dopravce o tom informoval na twitteru a v tiskové zprávě. Cenu transakce firma nezveřejnila.

Ročně zaplatí ČD za náhradní autobusy až 900 milionů korun. „Vzhledem k množství výluk a potřebě zajištění náhradní dopravy pro nás bude rozšíření vozidlového parku o autobusy velkým přínosem, a to nejen z ekonomického, ale i z provozního hlediska,“ uvedl místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro servis Michal Kraus. Dráhy podle něj mohou koupí autobusového dopravce nejenom snížit náklady na zajištění náhradní dopravy, ale i závislost na externích dodavatelích.

Uzavření smlouvy o koupi stoprocentního podílu ve Vydos Busu v minulých dnech schválil řídicí výbor drah. Původní zakázky společnosti Vydos Bus budou podle nového majitele dokončeny ve stávajícím rozsahu, uvedly dráhy. Jedná se o zajištění MHD ve Vyškově a jednoho provozního souboru při výluce Brno – Adamov – Blansko. Ve firmě zůstávají také současní zaměstnanci.

Pod firmu Vydos Bus spadá osm desítek autobusů. „Rádi bychom postupně navýšili počet autobusů a samozřejmě i zaměstnanců, tedy především řidičů,“ řekl předseda představenstva Vydos Bus Adam Svojanovský.

Akciová společnost Vydos Bus vznikla rozdělením společnosti ČSAD Vyškov. Dopravce zajišťuje pravidelnou autobusovou dopravu v regionech Vyškov, Bučovice, Slavkov, a také nepravidelnou autobusovou dopravu. Od konce loňského roku 2021 se postupně zaměřuje na náhradní autobusovou dopravu pro ČD.

Pro firmu může být nový majitel a nové směřování impulzem. Hospodaření firmy se totiž potýkalo s problémy a v letech 2016 až 2020 skončilo podle výročních zpráv pouze jednou v kladných číslech, čtyřikrát skončilo ve ztrátě ve výši jednotek milionů korun při obratu okolo 200 milionů korun. Za loňský rok zatím firma výsledky nezveřejnila.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments