Pokutu 200 tisíc korun, kterou Českým drahám v roce 2015 uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), potvrdil Krajský soud v Brně. Zabýval se jí už potřetí, předchozí dvě rozhodnutí také pokutu rušila. Pokaždé ale jeho verdikt zamítl Nejvyšší správní soud (NSS).

Antimonopolní úřad pokutu 200 tisíc korun uložil v listopadu 2015. V prosinci 2016 ji potvrdil předseda úřadu Petr Rafaj poté, co České dráhy proti rozhodnutí podaly rozklad. Důvodem pokuty byla podle úřadu nezákonná změna smlouvy na nákup 31 vlakových jednotek od polské firmy Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz Spółka Akcyjna Holding.

České dráhy se pokutě bránily žalobou u Krajského soudu v Brně, který loni v létě rozhodnutí úřadu zrušil a vrátil mu případ k opětovnému posouzení. Rozhodnutí krajského soudu ale napadl ÚOHS kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu, který jeho námitkám vyhověl. Spor se tak vrátil krajskému soud v Brně k opětovnému projednání.

Krajský soud letos v srpnu rozhodnutí úřadu zrušil pro nesrozumitelnost a vrátil jej k opětovnému projednání ÚOHS. Úřad se znovu bránil kasační stížností u NSS, který letos v říjnu krajskému soudu nařídil, aby se případem zabýval potřetí. Výsledkem je současný rozsudek, který žalobu Českých drah zamítá.

Pokutu musel státní dopravce uhradit už v roce 2016, kdy se rozhodnutí předsedy ÚOHS stalo pravomocným. Žaloby na ni neměly odkladný účinek.

INNOTRANS 2014: Mohutný PESA Link na veletrhu zaujal. Díky referencím od Deutsche Bahn, zamíří další dodávky do Itálie a Rumunska

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments