České dráhy se připravují na platby kartou ve svých spojích, a to hned od příštího týden, kdy začnou dráhy přijímat platby ve všech spojích SC Pendolino a railjet. Průvodčí dostanou k dispozici na 400 platebních terminálů, které budou přijímat všechny běžné platební karty.,

{loadmodule mod_banners,Banner 468 x 60}

{loadmodule mod_bw_social_share,BW Social Share}

Platby tak bude možné uskutečnit i ve spojích InterCity a EuroCity. Od září se pak do plateb kartou zařadí i všechny expresní vlaky a některé dálkové vnitrostátní rychlíky. Partnerem této služby je banka ČSOB, která také poskytla platební terminály. Dráhy za pořízení tohoto zařízení nezaplatí ani korunu. Banka si bude nárokovat pouze procenta z provedených transakcí. Magzine.cz oslovil ČSOB i mluvčího drah, a to ohledně procent která si bankovní dům bude účtovat. Oba subjekty ale tento poplatek nechtějí zveřejnit.

Poplatek za provedené platby se může pohybovat od 2 do 6 procent, ČSOB tak bude participovat na prodeji jakéhokoliv produktu, který bude ovlivněn bezhotovostní platbou. Tento produkt je sice pro dráhy novinkou, ačkoliv platby kartou už několik let umožňuje jejich prodej jízdenek na webu, i aplikace Můj vlak. V ostatních zemích jsou platební terminály u průvodčích zaběhnutou rutinou. Rakouské ÖBB, stejně jako Deutsche Bahn, platby ve svých vlacích doporučují, jedná se o vedlejší tratě, kde není staniční personál prodeje, případně není k dispozici ani prodejní automat jízdenek.

Mobilní řešení: aplikace Můj vlak

Dráhy ale nevylučují jejich budoucí zavedení i ve vytížených osobních vlacích. Počítají přitom s tím, že cestující nebudou platit kartami jen jízdenky, nýbrž i místenky, příplatky za vyšší třídu, kolo, psa a další služby spojené s přepravou. Platby kartou ve vozidlech nejsou zdaleka samozřejmostí. Například konkurenční RegioJet dává přednost předprodejům, neboť jeho jízdenky v sobě zahrnují i místenku.

Na palubách žlutých vlaků pak může cestující zaplatit jen hotově, nemá přitom jistotu, že si sedne. Leo Express platby kartou umožňuje. K průkopníkům se řadí i některé městské dopravní podniky, zaplatit jízdné kartou lze v Ostravě a Plzni. Vedle drah se k převratnému kroku odhodlala i Česká pošta. Od tohoto měsíce testují doručovatelé v terénu desítky přenosných karetních terminálů.

{loadmodule mod_banners,Banner 468 x 60}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments