České dráhy od příštího úterý opět začnou prodávat jízdenky ve vlaku, uvedl dnes generální ředitel státního podniku Václav Nebeský. Průvodčí přestali ve vlacích prodávat jízdenky kvůli šíření koronaviru v polovině března. Dopravce vyzývá cestující, aby využívali bezhotovostní platby.

Zastavení prodeje jízdenek ve vlacích mělo zamezit kontaktům mezi cestujícími a vlakovým personálem. Pasažéři si měli jízdenku koupit předem na pokladně nebo elektronicky. Pokud však cestující jízdenku koupenou neměl, průvodčí ho vyzval k nákupu on-line přes e-shop.

Opatření však umožňovalo i jízdy bez jízdenek, dopravce totiž nechával cestující dojet i bez jízdenky do jejich cílové stanice. Společnost se v posledních týdnech snažila zásobit personál ochrannými prostředky, včetně roušek, ochranných brýlí a rukavic. Zřejmě i proto znovu umožní prodej ve vlacích. Preferována však bude bezhotovostní platba.

České dráhy kvůli koronaviru už v březnu také výrazně omezily provoz svých dálkových vlaků, nejezdí například expresní linky, pendolina, IC a některé rychlíkové linky. Omezena je doprava také v regionech. Provoz redukovali i ostatní dopravci.

Problém s dopravou mají ale lidé po celé zemi. Vnitrostátní dálková doprava je omezena o 45 procent, nadále je také do odvolání zastavena i ta mezinárodní. Dopravcům to způsobuje velké ztráty.

„Je zjevné, že karanténní opatření nouzového stavu autobusovou dopravu zcela ochromila, a aby po skončení krize mohla začít znovu fungovat, neobejde se bez okamžité státní pomoci,“ uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix.

„Vítanou podporou by také byla větší loajalita českých klientů našich dopravců, kteří by více upřednostňovali služby domácích firem, tak jak jsme již dlouho svědky na západ od našich hranic,“ podotkl Felix. I kamionoví dopravci, budou podle něj potřebovat pomoc státu a také vstřícný postoj leasingových firem.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments