PLZEŇ | Společnost Škoda Transportation získala jedinečnou referenci pro západní trhy. Německému operátorovi DB Regio dodá šest moderních vysokokapacitních dvoupodlažních souprav včetně lokomotiv 109 E (v ČR řada 380). Informovala o tom mluvčí této společnosti Lubomíra Černá. Nedávno získala lokomotiva 109 E jako druhá na světě evropský certifikát TSI High Speed RST na 200 km/h. Celková hodnota zakázky přesahuje 2,6 miliardy Kč.

Bavorská železniční společnost (Bayerische Eisenbahngese­llschaft – BEG) vypsala v roce 2012 tendr na provozování nejvýznamnější bavorské tratě Norinbemrk- Ingolstadt – Mnichov. Do soutěže na operátora se přihlásila také společnost DB Regio (dceřiná společnost Deutsche Bahn, národního německého a zároveň největšího evropského přepravce). Podmínkou soutěže bylo, že zájemce o provozování tratí musel spolu s nabídkou předložit i návrh moderních vysokokapacitních vozidel, která bude na trati využívat. Společnost DB Regio proto vypsala soutěž na vozidla pro rychlost 190 km/h, kterou Škoda Transportation vyhrála. DB Regio soutěž na provozování tratí Bavorské železniční společnosti s těmito vlaky vyhrála.

Lokomotivy z Plzně do Bavorska, Siemens zuří

Škoda Transportation tím získala historicky první zakázku na extrémně náročném německém trhu. „To, že se společnost DB Regio rozhodla pro nákup našich vozidel, jen potvrzuje jejich vysokou kvalitu, srovnatelnou s produkty špičkových zahraničních výrobců kolejových vozidel. Pro naši společnost je to průlomový kontrakt, Německo je totiž jedním z nejnáročnějších trhů na světě, a to hlavně z pohledu tvrdé domácí konkurence,“ říká Tomáš Krsek, předseda představenstva Škoda Transportation.

Pro DB Regio Škoda Transportation dodá šest šestivozových dvoupatrových souprav Každá je složena z řídícího vozu, pěti vložených vozů a lokomotivy řady 109 E. Tyto stroje budou vyrobeny pro konstrukční rychlost 200 km/h. Soupravy budou mít také tlakotěsné skříně, čímž se stabilizuje tlak uvnitř vozů při míjení kolejových vozidel na vysokorychlostních tratích, zejména pak v tunelech, a tím se výrazně zvýší komfort cestujících. Na vývoji a výrobě vozidel se bude podílet celá skupina Škoda Transportation. Dvoupatrové vozy budou vyrobeny v ostravské dceřiné společnosti Škoda Vagonka. Kompletní elektrovýzbroj bude dodávat plzeňská dceřiná společnost Škoda Electric.

„Německý zákazník je velmi náročný, a přesně ví, co od výrobce požaduje. Pro DB Regio jsme nabídli dvoupatrové soupravy nové generace, které plně odpovídají západoevropských standardům. To, že budeme dodávat vozidla, pro extrémně kompetitivní německý trh, považujeme dnes za klíčovou referenci, potvrzující vysokých standard našich produktů. Zároveň nám tento kontrakt dává velkou šanci přivést v brzké době na koleje v Německu a jiných západoevropských zemích další česká vozidla,“ říká Zdeněk Majer, viceprezident pro obchod Škoda Transportation.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments