Společnost SkyToll se obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) s námitkou na prodloužení smlouvy mezi státem a firmou Kapsch na provoz mýtného systému v Česku. Podle předsedy představenstva SkyTollu Matěje Okáliho se ministerstvo při podpisu smlouvy s Kapschem dopustilo řady nezákonných kroků.

„Ve stručnosti je lze rozdělit do pěti skupin, a to nesplnění zákonných důvodů pro vypsání jednacího řízení bez uveřejnění, porušení zákazu uzavřít smlouvu v tzv. blokační lhůtě, hrubé porušení zákonných pravidel pro vedení jednacího řízení bez uveřejnění, hrubé omezení hospodářské soutěže na daném segmentu trhu a účelový postup při zadávání veřejné zakázky, který odporuje obvyklým zvyklostem,“ uvedl Okáli.

Společnost proto antimonopolnímu úřadu navrhuje, aby zakázal plnění této smlouvy. ÚOHS už návrh firmy obdržel. Firma SkyToll, která provozuje slovenský mýtný systém, se proti prodloužení smlouvy státu s Kapschem staví dlouhodobě a už dříve oznámila, že postup ministerstva dopravy napadne. Kritizovali ho i zástupci opozice a koaliční ČSSD, a to kvůli tomu, že ministerstvo nezajistilo provoz mýta po skončení letošního roku prostřednictvím otevřené soutěže.

Původní kontrakt s Kapschem vyprší na konci letošního roku a ministerstvo dopravy nestihlo najít pokračovatele provozu v řádném výběrovém řízení. Prodloužení dosavadní smlouvy podle ministra Dana Ťoka (za ANO) otevře cestu k přípravě otevřené a technologicky neutrální soutěže na další správu mýtného systému. Nový dodatek má zároveň umožnit hladký přechod systému na nového provozovatele. Za předpokládané tříleté prodloužení smlouvy získá Kapsch nejvýše 5,269 miliardy korun.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments