Epicentrem světové pandemie koronaviru se nyní místo Číny stala Evropa, řekl šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podívejte se, jaký je aktuální počet nakažených v jednotlivých evropských zemích a jaká opatření lídři „starého kontinentu“ přijímají.

Oběti nemoci COVID-19 hlásilo celkem 18 evropských zemí, v pátek přibyla Ukrajina. Celkem má koronavirus v Evropě již přes 1500 mrtvých.

Ukrajina zaznamenala první úmrtí na koronavirus, uvedla v pátek agentura Reuters s odvoláním na náměstka ministra zdravotnictví. Země podle médií uzavře za dva dny pro cizince své hranice, opatření má platit dva týdny.

„Po dvou týdnech, podle vývoje situace, rada národní bezpečnosti a obrany přijme další rozhodnutí,“ uvedl po jednání rady její tajemník Oleksij Danilov, jehož citovala agentura Interfax-Ukrajina.

List Ukrajinska pravda s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví uvedl, že v Žytomyrské oblasti na severozápadu země zemřela jednasedmdesátiletá žena, která byla hospitalizována ve čtvrtek s potvrzenou diagnózou onemocnění COVID-19. To způsobuje nový typ koronaviru.

V zemi s více než 37 miliony obyvatel (podle některých zdrojů se 45 miliony obyvatel) byly dosud potvrzeny jen tři případy nákazy koronavirem, poznamenala agentura AFP.

V sousedním Rusku bylo během posledních 24 hodin zjištěno 11 nových případů infekce; všichni nakažení navštívili Itálii, Francii či Rakousko, uvedl list Kommersant. Počet nakažených v Rusku tím stoupl na 48. V Bělorusku se počet potvrzených případů zvýšil z 21 na 27, uvedla agentura TASS s odvoláním na místní úřady.

Rakousko uzavírá podniky vyjma lékáren a potravin

V Rakousku budou kvůli šíření koronaviru od pondělí zavřeny, zatím na týden, obchody s výjimkou potravin, drogérií nebo lékáren. Fungovat budou i pošty. Na páteční tiskové konferenci to oznámil kancléř Sebastian Kurz.

Omezen bude také provoz barů, kaváren a restaurací, otevřeny budou jen do 15 hodin. Země zavádí kontroly na hranicích se Švýcarskem a ruší letecké spojení s touto zemí, Španělskem a Francií. Úřady zároveň nařídily dvoutýdenní karanténu pro alpské údolí Paznauntal v Tyrolsku, uzavřené je i přední lyžařské středisko Sankt Anton am Arlberg. Obě místa jsou nákazou silně zasažená.

„Jsme nuceni zastavit letecké spojení se Španělskem, Francií a Švýcarskem, protože koronavirus se tam šíří velmi rychle. Budou zavedeny kontroly na hranici se Švýcarskem, jak se to už děje s Itálií,“ uvedl Kurz na twitteru.

Trafiky s tiskem v provozu

Otevřené zůstávají kromě obchodů s potravinami, lékáren, drogerií, banka pošt například také trafiky a kiosky s tiskem, čerpací stanice nebo i obchody s potravou pro zvířata.

Zavírací hodina 15:00 se nevztahuje na subjekty, které poskytují pouze ubytování, a na donáškové služby. Naopak zavřít musí odpoledne mimo jiné i hotelové restaurace. Výjimku nemají ani kavárny, cukrárny, bary, diskotéky a noční kluby.

Příští týden nebude možné pořádat akce s více než 100 účastníky v uzavřených místnostech a s více než 800 lidmi pod širým nebem. Zrušily se mnohé koncerty, zavřela i většina muzeí a přerušena byla fotbalová liga. Nejpozději od pondělí se přestane přednášet i na univerzitách a vysokých školách. Od příští středy se v Rakousku rovněž ruší výuka na školách, doma zůstanou i děti, které navštěvují školky.

„Rakousko přejde nikoli natrvalo, ale na určitý čas, na minimální provoz,“ řekl Kurz. „Jako Rakouská republika jsme jeden tým. Jeden tým, v němž každý musí přispět svým dílem – právě v této náročné situaci,“ dodal.

Turisté ze zahraničí, kteří jsou momentálně v oblasti Paznauntal, mají urychleně odjet a po návratu do vlasti strávit dva týdny v izolaci. Kurz lidi žijící v uzavřených oblastech ujistil, že o jejich zásobování bude dobře postaráno. V oblasti leží hojně navštěvovaná turistická a lyžařská střediska jako Ischgl nebo Galtür.

Rakousko k pátku dni eviduje 432 případů nákazy koronavirem, jeden člověk nemoci COVID-19 podlehl a devět se uzdravilo. Otestováno bylo v alpské republice 6600 lidí. S 141 potvrzenými případy koronovairu je nejpostiženější spolková země Tyrolsko.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments