České dráhy plánují vybavit své vlaky bezpečnostním zařízením Crash Call. V případě nehody bude automaticky vysílat signál dispečerovi. Nyní společnost hledá dodavatele zařízení. Dráhy to oznámily ve středu v tiskové zprávě. Jde o jedno z dalších opatření, kterým dopravce reaguje na sérii vážných nehod v létě.

Už dříve společnost spustila aplikaci jako bezpečnostní doplněk pro provoz na lokálních tratích. Zařízení umístěné v čelním vozidle vlaku by mělo fungovat podobně jako hlášení o nehodě v nových osobních autech.

Podobné zařízení se podle drah zatím na evropských železnicích nevyužívá. „V současné době hledáme vhodného dodavatele, který nabídne nejlepší technické a zároveň ekonomické řešení. Navržené zařízení musí také odpovídat všem normám provozu železničních kolejových vozidel,“ uvedl místopředseda představenstva Českých drah Michal Kraus.

Zařízení Crash Call by podle něj mělo fungovat automaticky, nebude tak závislé na strojvedoucím či dalším vlakovém personálu. Tím chtějí dráhy eliminovat případy, kdy vlakový personál nebude moci pomoc okamžitě zavolat. Nebezpečný střet bude zařízení ohlašovat na dispečink.

České dráhy přizvaly do konzultací o technologii zařízení přes desítku firem, přihlásit se ovšem mohou samy i další společnosti. Dopravce však apeluje na to, aby zařízení bylo schopné rozlišit nebezpečnou kolizi od případných otřesů, například při takzvaném svěšování, běžných pro normální provoz.

Klíčové bude pro dráhy také určení vhodného místa pro umístění zařízení, odolnost a finanční náročnost projektu. Zařízení by mělo být dalším opatřením, kterým chtějí České dráhy eliminovat rizika nehod.

V létě se na české železnici stala řada nehod, které si vyžádaly několik obětí a zraněných. Dráhy tehdy spustily aplikaci, která na lokálních tratích upozorňuje strojvedoucího na blížící se vlak v protisměru. Společnost se také zaměřila na intenzivní trénink strojvedoucích a spolupracuje na zavádění zabezpečovacího systému ETCS.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments