České aerolinie rozšíří flotilu o nové moderní stroje A320neo. Jde o kompromis, kterým řeší nevýhodnou smlouvu z roku 2008 na nákup letounů A320, kterou tehdy inicioval Jaroslav Tvrdík, který se svým angažmá u ČSA dostal celou firmu do červených čísel. Sedačková kapacita nových letadel bude 180 nebo 186 míst v plně ekonomické verzi.

Cena celkem sedmi letounů je bezmála 19 miliard, ČSA na ně ale v současnosti nemají peníze. Koupí proto pouze jeden stroj, dalších šest si pronajmou na operativní leasing. Dodávky by měly začít v roce 2019. Aerolinky mohou doufat, že se do té doby jejich situace zlepší. Ostatně, už loni se vrátily do zisku. Nová letadla nejen přispějí k modernizaci zastarávající flotily ČSA, ale ve srovnání s těmi současnými také nabídnou více míst k sezení.

Při operativním leasingu je vlastníkem letadla leasingová firma a provozovatelem letecká společnost, která si ho na základě leasingové smlouvy dlouhodobě pronajímá. Při finančním leasingu je provozovatel letadla i jeho majitelem. „Nová smlouva s Airbusem je dalším milníkem v restrukturalizaci společnosti. S novým typem neo dostaneme nejmodernější úsporná letadla Airbus nové generace,“ dodal předseda představenstva Českých aerolinií Jozef Sinčák.

České aerolinie mají v současné době 16 letadel. Před třemi lety jich měly ale 33. Firma totiž přišla o stroje na středně dlouhé lety, kterými byl Boeing 737 a Airbus 320. „Museli prodat svoje letadla, přejít na úplně jiný byznys model. To, že se společnost smrskla, je jenom logickým důsledkem ekonomické krize,“ řekl Menčík. ČSA v loňském roce po dlouhých osmi letech vykázaly provozní zisk 250 miliónů korun (celkový zisk 223 milionů). O rok dříve skončily v provozní ztrátě 598 milionů korun (celkový výsledek hospodaření mínus 631 milionů).

Zlepšení své ekonomiky připisuje společnost opatřením podle restrukturalizačního plánu, především snížením kapacity flotily o šest airbusů A320, snížením počtu zaměstnanců či snížením provozních nákladů. Dále to bylo zjednodušení obchodního modelu či například zúžení cenového rozpětí letenek, které vedly podle předsedy představenstva ČSA Jozefa Sinčáka k meziročně vyššímu průměrnému výnosu z prodaných letenek a lepší obsazenosti.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments