PRAHA – České aerolinie ustupují od záměru zachovat alespoň minimální počet spojení do měst jako je Kaliningrad nebo Kazaň. Dříve silně silně orientované ČSA na východní linky nyní obrací svojí strategii opět k zemím EU. Spouští se tak řada zcela nových spojení od letního letového řádu. Dopravce se chce vrátit i na dříve opuštěné destinace.

Velkou kritikou bylo zrušení přímého spojení s ČSA do Londýna, nyní chce dopravce tyto destinace získat zpět. Návrat ale na dříve opuštěné sloty řady Evropských letišť nebude jednoduchý. Za poslední desetiletí, kdy ČSA postupně opouštělo řadu Evropských letišť, a jeho letadla operovala spíše v Rusku a postsovětských zemích, vznikla i řada nízkonákladových leteckých společností, ty tlačí ceny dolů, což národní letecké dopravce decimuje neboť mají i vyšší tarifní náklady.

S obsazeností svých letadel má problémy i Ryanair nebo EasyJet

Bylo to přitom právě letectví, co se stalo ztělesněním rychlého rozvoje Ruska v posledních letech. Moskevská letiště Šeremetěvo, Domodědovo a Vnukovo prošla rozsáhlými rekonstrukcemi, aby byla schopna přizpůsobit se provozu, který se od roku 2000 zčtyřnásobil. V roce 2014 všechna tři letiště odbavila 77 milionů cestujících, což je více, než kolik zvládne ročně pojmout londýnské Heathrow, jedno z center světové letecké dopravy.

Nyní, když západní sankce a klesající ceny ropy srazily ruskou ekonomiku na kolena, se však kdysi lukrativní linka do Moskvy stává spíše přítěží. Společnost EasyJet v lednu kvůli klesající poptávce Rusů omezila počet letů ze dvou na jeden v každém směru denně. Mluvčí aerolinek uvedla, že tento krok byl odpovědí na snížení poptávky po letech do a z Ruska v posledních měsících.

DOMODĚDOVO: Toto letiště bylo otevřeno v roce 1962 a loni oslavilo 45 výročí. Vzhledem k objemu pasažérů, jejichž počet stále roste, jde o největší letiště na území Ruské federace. V roce 2007 skýtal počet cestujících 18,75 milionů, což bylo o 22 % více, než v roce 2006. Vzrůst počtu cestujících souvisí se stále vyšším počtem pracovníků letiště, lepšími službami a modernějším vybavením, které je pasažérům dennodenně k dispozici, s rozvojem nejmodernější technologie v letecké dopravě a s rekonstrukcí letištního komplexu.

 

V současné době spolupracuje s tímto letištěm 72 leteckých společností, z nichž 22 je zahraničních, 34 ruských a 16 SNS (Společenství nezávislých států). Linky z letiště Domodědovo směřují 207 různými směry do vnitrozemí i za hranice RF.

Mezinárodní asociace «Аэропорт» Státního letectví zemí SNS vyhlásila Domodědovo nejlepším letištěm zemí SNS roku 2005. Podle hodnocení Skytrax získalo Domodědovo od pasažérů druhé místo v řebříčku Nejlepší letiště světa 2006 v nominaci Nejlepší letiště Východní Evropy.

 

Plány pro rozvoj letiště nejsou malé. Do roku 2020 má být letiště plně přizpůsobeno narůstajícímu počtu cestujících i všem jejich požadavkům. Nově zrekonstruovány letištní odbavovací budova Domodědovo a moderní terminál pro obsluhu pasažérů, poskytující služby evropského standardu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments