PARDUBICE – České dráhy i Správa železniční dopravní cesty poprvé přiznávají, že kalamita s námrazou v tak velkém rozsahu, není možné zvládat ani s náhradní autobusovou dopravou. Autobusy se totiž do odhlehlých míst dostávají špatně i po silnici, navíc na mnoha místech republiky začalo opět slabě pršet.
ČESKÉ DRÁHY BUDOU AŽ NA VÝJIMKY RUŠIT NOČNÍ A DÁLKOVÉ SPOJE MEZI ČESKOU REPUBLIKOU A SLOVENSKEM.
„V některých částech republiky je to lepší, v některých horší. Tam, kde můžeme, nasazujeme dieselové lokomotivy, tam je provoz možný. Eventuálně jsou jednotky, které nepotřebují trakci, tam to jezdí taky. Ale obecně vyzýváme lidi, aby vlakem necestovali,“ dodává mluvčí drah Radka Pistoriusová.
Vzhledem k předpovědi počasí dráhy nejsou schopny garantovat nějaký rozsah dopravy, takže dopravce nabádá lidi, pokud nemusí, ať nejedou nebo ať zvolí jiný způsob dopravy mimo vlaky. Kvůli ledovce a kalamitní situaci na železnici nevyjedou večerní a noční dálkové vlaky na Slovensko. Týká se to například autovlaků nebo mezinárodních spojů typů EuroNight. České dráhy proto vyzývají lidi, aby dnes a zítra cestování vlakem zvážili.
VLAKEM DO PRÁCE? MÁTE NÁROK NA ODŠKODNĚNÍ
Kompenzace poskytují podle nařízení Evropské unie železniční přepravci na mezinárodních tratích a autobusová dálková doprava. Městských dopravců se netýká. Pokud jde o případnou náhradu ušlého zisku, jde zjevně o takzvaný zásah vyšší moci, který dopravce nemohl ovlivnit. Přepravce je povinný vystavit cestujícím potvrzení o zpoždění – jako doklad pro zaměstnavatele.
Škody ale vznikly především lidem, kteří uvízli v zastavených vlacích a nemohli přijet do práce nebo přijeli pozdě. Přepravci jim nabídli kompenzaci. Jeho výše záleží na obsahu přepravního řádu. Kalamita, která zasáhla Českou republiku, bude mít i ekonomické dopady. Škody, které způsobila ledovka v Česku, mohou dosáhnout stovek milionů korun. Jen zpoždění vlaků postihlo podle Českých drah více než 100 tisíc cestujících.
PROBLÉMY S NÁMRAZOU I V MAĎARSKU
Podobně jako v Česku působí mrznoucí déšť potíže i v Maďarsku. Na mnoha místech je situace přímo katastrofická. Dlouhé úseky silnic jsou uzavřené, celé vesnice zůstaly odříznuté od světa. V částech země nejezdí vlaky a autobusy.
V Budapešti kvůli ledovce nejezdí hromadná doprava ani známá lanovka, stále padají stromy. Výjimečné nejsou ani výpadky elektřiny i telefonních sítí, včetně mobilních. Úřady požádaly lidi, aby zůstali doma. Zavřené jsou školy i obchody.