Chaps míří pod křídla Českých drah. Správce jízdních řádů dopravce zcela ovládne

Správce jízdních řádů firmu Chaps, kupuje národní dopravce České dráhy. Dopravce se tak stane jeho stoprocentním vlastníkem. Chaps poskytuje data o jízdních řádech např. největšímu vyhledávači spojení portálu idos.cz který také provozuje, ale i mediálnímu domu MAFRA Andreje Babiše. Portál Seznam.cz v minulosti uměle vytvořený monopol na poskytování dat napadl u Antimonopolního úřadu, ten firmě udělal pokutu.

Spor Seznamu i firmy Chaps je sice minulostí, přeskupení provozovatelů služeb ale může řadu nečekaných sporů dále zažehnout. Pod Chaps spadají další firmy jako SVT Praha a Slovakia, nebo firma Inprop. Cenu transakce ani jedna strana nezveřejnila, podle odhadů se může jednat od 20 až 50 milionů korun. Spor firem Seznam a Chaps došel nakonec tak daleko, že internetový portál začal vyvíjet vlastní verzi vyhledávače spojení, který byl nakonec začleněn i do vlastních map Seznamu.

Chaps nechtěl poskytovat svá data o jízdních řádech Seznamu několik let, ten se snažil řadou opatření taková data naopak získat. Společnost Seznam.cz totiž uvedla, že se jí povedlo najít způsob, jak strojově přečíst data, která firma Chaps poskytuje veřejně k dispozici jen v podobě excelových tabulek. Data nyní spojuje s vlastními naměřenými daty o zastávkách hromadné dopravy a nad výsledným souborem pak používá vlastní plánovač dopravy na Mapy.cz.

Soud v minulosti rozhodl ve prospěch Seznamu

Firma Chaps si nicméně svůj zvláštním způsobem získaný monopol pečlivě doposud chrání. O předávání snadněji strukturovaných zdrojových dat i jiným internetovým portálům nechce vůbec slyšet. O to ostatně nestojí ani největší tuzemský vyhledávač spojení v jízdních řádech na iDNES.cz, který s firmou Chaps velmi úzce spolupracuje.

Monopol na všemi občany placená dostupná data tak skončí nejspíš přechodem pod České dráhy. Ministerstvo dopravy tak na naléhání řady subjektů muselo konat. Zároveň úřad opatrně připustil, že bylo tehdy (v roce 2001) velkou chybou, svěřit jinak veřejně dostupná data soukromé firmě. Zákon který vláda schválila v září 2015, a to o poskytování veřejných dat jízdních řádů, postupně vliv firmy Chaps na vlastní monopol značně ovlivnil. A nyní sama firma nabidla odprodej právě do vlastnictví ČD.