Zní to jako nějaký vtip, ovšem skutečnost je již dávno testována v ostrém provozu. Ženy a dívky se cestovat osamoceně ve vlacích většinou bojí, proto přecházejí do autobusů a automobilů. České dráhy chtějí tuto celkem početnou klientelu opět nalákat zpět do svých vlaků.

Ilustrační foto: Samolepka vyznačující vůz pro ženy a matku s dětmi, mužům vstup zakázán !

Inspirace přišla ze zahraniční, tedy převážně z Rakouska, Francie a Německa, kde jsou ve vlacích vyšší kategorie zaváděny po jednom voze vždy kompletní oddíl několika kupé jen pro ženy. Tento koncept je zaváděn na většině expresů a spojů kategorie EuroCity mířících do Německa, Slovenska a Rakouska. Tyto vozy jsou pro ženy označeny speciálním pikrogramem a průvodce dodržování tohoto omezení pro pány striktně kontrolují.

Dle mluvčího ČD, jde pouze o rozšíření služeb na cílovou skupinu zákazníků využívajících České dráhy. Řekl také, že tento koncept se bude testovat několik měsíců, dle jeho výsledků se pak vedení rozhodne o jeho případné trvalé nasazení do mezinárodních spojů pro vlaky vypravující od Českých drah. Oddělená kupé ale již existují i pro vybrané skupiny cestujících delsí dobu, dlouhou řadu let již jezdí samostatné vozy pro matku s dětmi se služebním oddílem, v Ústeckém kraji zase v některých kupé jsou tzv. „tiché“ oddíly, kde je zákaz mluvení nebo používání mobilního telefonu. Komicky ovšem působí fakt, že tato opatření jsou zavedena v nejhlučnějších soupravách.

Vedení drah zatím neuvažuje o separátních kupé v soupravách Pendolino a ReilJet, ačkoliv právě rakouský ReilJet, který se na naše koleje dostane nejdříve v roce 2015, tato kupé již má, pakliže se ČD nerozhodne o jinou konfiguraci celých souprav dle vlastních požadavků.

SOUVISLOSTI  Řidiči BUSline stávkovat nebudou. Kraji dochází trpělivost díky nejasné vlastnické struktuře dopravce

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here