Zní to jako nějaký vtip, ovšem skutečnost je již dávno testována v ostrém provozu. Ženy a dívky se cestovat osamoceně ve vlacích většinou bojí, proto přecházejí do autobusů a automobilů. České dráhy chtějí tuto celkem početnou klientelu opět nalákat zpět do svých vlaků.

Ilustrační foto: Samolepka vyznačující vůz pro ženy a matku s dětmi, mužům vstup zakázán !

Inspirace přišla ze zahraniční, tedy převážně z Rakouska, Francie a Německa, kde jsou ve vlacích vyšší kategorie zaváděny po jednom voze vždy kompletní oddíl několika kupé jen pro ženy. Tento koncept je zaváděn na většině expresů a spojů kategorie EuroCity mířících do Německa, Slovenska a Rakouska. Tyto vozy jsou pro ženy označeny speciálním pikrogramem a průvodce dodržování tohoto omezení pro pány striktně kontrolují.

Dle mluvčího ČD, jde pouze o rozšíření služeb na cílovou skupinu zákazníků využívajících České dráhy. Řekl také, že tento koncept se bude testovat několik měsíců, dle jeho výsledků se pak vedení rozhodne o jeho případné trvalé nasazení do mezinárodních spojů pro vlaky vypravující od Českých drah. Oddělená kupé ale již existují i pro vybrané skupiny cestujících delsí dobu, dlouhou řadu let již jezdí samostatné vozy pro matku s dětmi se služebním oddílem, v Ústeckém kraji zase v některých kupé jsou tzv. „tiché“ oddíly, kde je zákaz mluvení nebo používání mobilního telefonu. Komicky ovšem působí fakt, že tato opatření jsou zavedena v nejhlučnějších soupravách.

Vedení drah zatím neuvažuje o separátních kupé v soupravách Pendolino a ReilJet, ačkoliv právě rakouský ReilJet, který se na naše koleje dostane nejdříve v roce 2015, tato kupé již má, pakliže se ČD nerozhodne o jinou konfiguraci celých souprav dle vlastních požadavků.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments