Irská letecká společnost Ryanair zaplatila Francii požadovaných 525 tisíc eur, tj. asi 13,6 milionu korun, ze státní pomoci, kvůli kterým francouzské úřady zabavily aerolinkám letadlo. V pátek večer o tom informoval list Financial Times.

Spor se týká státní pomoci, kterou Ryanair obdržel v letech 2008 až 2009 v souvislosti s aktivitami na regionálním letišti ve francouzském městě Angoulême. Evropská komise v roce 2014 tuto pomoc označila za nezákonnou.

Letadlo, jehož katalogová hodnota podle agentury AFP činí 98 milionů dolarů (2,2 miliardy korun), bylo zabaveno ve čtvrtek večer na letišti v Bordeaux, a to krátce před plánovaným odletem do Londýna se 149 cestujícími na palubě. Cestující nakonec podle agentury DPA odletěli s pětihodinovým zpožděním jiným letadlem.

„Francouzské úřady k tomuto opatření přistoupily jako k poslední možnosti, když selhalo několik pokusů o získání peněz,“ uvedl francouzský Úřad pro civilní letectví (DGAC).

„Je politováníhodné, že stát musel učinit takovýto krok, který vedl k nevyhnutelným komplikacím pro 149 cestujících na palubě,“ dodal.

Rozhodnutí Evropské komise bylo jedním ze sedmi zjištění nezákonné státní podpory v letech 2014–2016 proti dohodám společnosti Ryanair na regionálních letištích v Nimes, Altenburgu, Zweibrückenu, Cagliari a Klagenfurtu. Irská společnost protestovala u evropských soudů poté, co jí bylo uloženo vrátit přibližně 23,7 milionu eur.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  Automobilce Renault hrozí v důsledku koronavirové epidemie zánik. Musí se adaptovat, řekl ministr financí
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments