Není v Evropě země, ve které by nebyla tak hluboce zakořeněna tradice stávkovat. Francie to pociťuje nejvíce.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire varoval před možným zánikem letecké společnosti Air France v případě, že firma nepodnikne potřebné kroky k zajištění své konkurenceschopnosti. Air France se nyní potýká se stávkami zaměstnanců, kteří požadují zvýšení mezd, píše server BBC.

Le Maire označil požadavky zaměstnanců za přehnané a vyzval k obnovení jednání s vedením podniku. „Ti, kteří si myslí, že ať se stane cokoli, stát přijde Air France zachránit a vyřešit její ztráty, jsou na omylu,“ uvedl ministr v nedělním rozhovoru s televizí BFM.

Francouzská vláda sice vlastní více než 14procentní podíl v mateřské společnosti Air France-KLM, podle ministra však tak tuto ztrátovou firmu nehodlá zachraňovat.

Francie: země s tradicí stávek

Zaměstnanci Air France v pátek ve vnitropodnikovém referendu překvapivě odmítli nabízenou dohodu o zvýšení platů. Návrh vedení podniku počítal se sedmiprocentním nárůstem během čtyř let, zatímco zaměstnanci požadují okamžité zvýšení platů o 5,1 procenta.

Šéf Air France-KLM Jean-Marc Janaillac v reakci na odmítnutí návrhu oznámil svou rezignaci.

Francouzsko-nizozemská společnost Air France-KLM v pátek oznámila, že její ztráta v prvním čtvrtletí vzrostla na 118 milionů eur (asi tři miliardy korun) z 33 milionů eur před rokem. Varovala rovněž, že stávky v divizi Air France budou mít negativní dopad na její celoroční výsledky.

Společnost od února čelila 13 stávkovým dnům, které ji podle odhadů stály zhruba 300 milionů eur. Zaměstnanci hodlají stávkovat i příští týden, firma nicméně předpokládá, že bude navzdory protestu schopna uskutečnit zhruba 85 procent letů, napsala agentura Reuters.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments