Přestože populární mapové aplikace Google Mapy a Waze patří jedné firmě, technologickému obrovi Google, každá si udržuje své funkce a rozvíjí se trochu jiným směrem. Zatímco u některých funkcí to dává smysl, u jiných uživatelé volají, aby se objevily i ve druhé aplikaci. Dobrým příkladem jsou rychlostní limity, které původem izraelský Waze umí ukazovat už dlouho. A Google Mapy ho nyní konečně následují.

Aplikaci Waze si vytvořila mezi uživateli jméno díky tomu, že je založená na široké komunitě řidičů, kteří průběžně hlásí dění na trase, a tak zejména ve městech je neocenitelným pomocníkem. Snadno se díky ní vyhnete koloně nebo nehodě. I proto Waze v roce 2013 právě Google koupil a od té doby některé funkce přenesl i do své hlavní aplikace.

Nyní do Google Map přichází další populární funkce, kterou je zobrazení aktuálního rychlostního limitu v dané lokalitě při spuštěné navigaci. O příchodu této funkce se dlouho spekulovalo, někteří uživatelé ji již v Google Mapách zahlédli a samotný Google nyní pro Magzine potvrdil, že rychlostní limity spustí ve více než 40 zemích po celém světě.

Pozitivní zpráva je, že mezi vybranými zeměmi, kde Google nové funkce postupně spustí, nechybí ani Česká republika. Navíc nepůjde pouze o rychlostní limity, ale také o upozornění na rychlostní kamery a radary, což je ve Waze rovněž hodně využívaná služba. Rychlostní limity se objeví v aplikacích na Androidu i iOS, rychlostí limit v levém dolním rohu, radary pak přímo na trase.

Jak již bylo zmíněno, klíčovou součástí Waze je to, že uživatelé mohou jednotlivé incidenty včetně rychlostních radarů nahlašovat, a nově by tato možnost měla alespoň zčásti dorazit i do Google Map. Podle dostupných informací prozatím pouze na Android, ale bude zajímavé sledovat, zda se rozšíří i na další oblasti mimo rychlostních kamer.

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
dominik

A dají se mapy nahrát na autorádia typu: https://www.2din.cz/android-autoradia/ ?? Nebo to není možné? 🙁

Jan Jirásek

Dobrý den.
Zkusíme zjistit. Ale Google jak známo, si udržuje svojí autonomitu..

Honza