Vše by mělo být s mírou, a v modelovém kolejišti dvojnásob. V případě grafity v tomto formátu se jedná o čistě estetický prvek pro navození jistě autentičnosti a ojedinělosti.

04

K dostání jsou aršíky v několika variantách grafity – jedná se o samolepky

Myslím, že grafity bych používal pouze na statické objekty, tím se myslí budovy drážního typu, taktéž civilní stavby, zajímavá zákoutí střech skladišť nebo komíny. Pokud se jedná o takové ozdobení přímo kolejových vozidel, bylo by na místě tyto prvky užívat jen minimálně, a v co možná nejmenším formátu.

02 03

01

Na trhu jsou k dostání tyto polepy v mnoha variantách, polep je lepší variantou, než aplikace přímo barvou tzv. airbrush. Kdykoliv se nám něco již okouká, lze takový samolepící prvek jednoduše sloupnout aniž by došlo k poškození laku modelů lokomotiv a vozů. Já osobně preferuji spíše jednobarevné grafity – tím je myšleno v realitě bílý sprej s jednoduchým zobrazením libovolného znaku jako např.: „Miluju Evu“, „Pepa je prase“, „Umej si to“ nebo „ČD-času dost“… nápadů bude asi více, každopádně nemusí být zrovna vulgární a obscéní. Zde zobrazené grafity – štítky, jsou dostupnou variantou pro každého, jejich cena se pro modelová měřítka liší jen minimálně, pro H0, TT a N v ceně od 2,90 EURO,- do 5,20 EURO,- za různé sady provedení – kombinace.

Aplikace na voze Hablins / ČD

05

V případě, že se bude aplikovat samolepka na povrch který není zcela plochý, je možno z bezpečné vzdálenosti použít fén s horkým vzduchem. Samolepky jsou tištěny na speciální tiskárně, proto se nedoporučuje moc velké přitalčování prsty. Jednak mastnota, taktéž i pot způsobí rozmazání barvy samolepky. Sloupněte chránící papír ze strany lepení, vše provádějte s pinzetou, nahřejte dostatečné fénem, aplikujte na zvolené místo např. postupně zleva směrem vpravo, tupým předmětem, třeba sirkou nebo jehlou v opačném použití – vtlačte samolepku do spár, ohybů a zárubní!

06

pokračování na další stránce…

 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments