Že je Grand Prix Moto GP v Brně velkým magnetem pro fanoušky motocyklů z mnoha zemí Evropy i ze zámoří, nelze dnes už vůbec pochybovat. Připomeňme si tedy závody na brněnském okruhu z předchozích pěti let.

2014

První část roku 2014 byla ve znamení naprosté dominance Marca Márqueze. Mladý Španěl vyhrál deset závodů za sebou a do toho brněnského se vydával z pole position, ale zde už Márquezova vítězná série skončila. V Brně se ani nedostal na podium – dojel čtvrtý. Vítězství vybojoval jeho kolega Dani Pedrosa. Na podium vystoupili i Lorenzo a Rossi.

Do závodu Moto3 se na první místo kvalifikoval Alex Márquez. Oba bratři Márquezovi tak v Brně startovali z pole position a oba nakonec ve svých třídách dokončili závod na čtvrté pozici. První výhru kariéry si tenkrát zajistil Alexis Masbou. Druhé místo si navzdory zraněné patě vyjel Enea Bastianini. Na podium se dostal i Danny Kent. Alex Rins si spletl počet kol a při průjezdu cílem předposledního kola se domníval, že zvítězil, ale do konce zbývalo ještě jedno kolo. Rins nakonec kvůli předčasným oslavám klesl a dojel devátý.

V prostřední třídě dokázal Esteve Rabat proměnit pole position ve vítězství. Na podium jej doprovodili Mika Kallio a Sandro Cortese. Pro Corteseho to bylo první podium v Moto2.

2015

Konání brněnského závodu v roce 2015 bylo dlouho velmi nejisté. O tom, že se nakonec závod pojede, bylo rozhodnuto až koncem června na konferenci v Assenu.

Brněnský závodní víkend byl v roce 2015 ve znamení velkých veder. Teplota vzduchu se tehdy pohybovala kolem 35°C.

V roce 2015 se také slavilo padesáté výročí od první Velké ceny v Brně. Jezdci tak na stupních vítězů obdrželi jednak speciální trofeje s připomínkou tohoto výročí a také vavřínové věnce.

Pole position si pro závod královské kubatury zajistil Jorge Lorenzo a byl to právě tento jezdec, který se z prvního místa radoval i po závodě. Kromě Lorenza dostali vavřínový věnec i Marc Márquez a Valentino Rossi.

Závod nejslabší kubatury musel být přerušen kvůli těžké nehodě Gabriela Rodriga. Jezdec však naštěstí vyvázl z nehody bez vážnější újmy na zdraví a závod byl brzy opět odstartován. Prvního vítězství kariéry se dočkal Niccolo Antonelli. Itala doprovodili na stupně vítězů Enea Bastianini a Brad Binder.

Po závodě prostřední kubatury se diváci v Brně dočkali tradičního vítězného salta v podání Johanna Zarca, který tehdy v Brně vyhrál. Jako druhý do cíle dorazil Esteve Rabat. O třetí místo bojovali Alex Rins a Alex Márquez. Rins nakonec třetí místo udržel, Márquez dojel čtvrtý, čímž si zajistil své do té doby nejlepší umístění v Moto2.

2016

Roku 2016 v den závodu v Brně vydatně pršelo. Závod třídy Moto3 se jel na velmi mokré dráze. První výhru kariéry za těchto podmínek vybojoval John McPhee. Jorge Martin se zde poprvé podíval na podium, když dojel druhý. A třetí místo si vyjel Fabio di Giannantonio.

I závod prostřední kubatury se jel na mokrém povrchu. Vítězství si zajistil Jonas Folger. Na stupně vítězů se dostali i Alex Rins a Sam Lowes. Do brněnského závodu tehdy na divokou kartu nastoupil i český tým Montáže Brož, v jehož službách jel „vodník“ Anthony West. Za mokrých podmínek se Westovi dařilo a zajistil českému týmu body za desáté místo.

Před závodem královské kubatury již přestalo pršet, ale vzhledem k tomu, že napršelo opravdu hodně, tak dráha nijak rychle neosychala. S podmínkami na dráze se nakonec nejlépe vyrovnal Cal Crutchlow, který si tehdy v Brně zajistil své první vítězství v MotoGP. Spolu s Britem vystoupili na podium i Valentino Rossi a Marc Márquez. Více na:

2017

Před startem předloňského závodu si jezdci a také všichni ostatní na okruhu připomněli bývalého šampiona Angela Nieta, který těsně před brněnským závodním víkendem zemřel na následky dopravní nehody. V roce 2017 dění na brněnském okruhu také částečně ovlivnil déšť. Nejednalo se ovšem o tak vydatný déšť jako o rok dříve. Nicméně závod Moto2 musel být kvůli přeháňce přerušen a zkrácen na šest kol. Z výhry se tehdy radoval Thomas Lüthi a na podium jej doprovodili Alex Márquez a Miguel Oliveira.

Závod nejslabší kubatury se obešel bez deště. Z pole position poprvé v kariéře startoval Gabriel Rodrigo. Do cíle však nedojel. Z výhry se radoval Joan Mir, který tím navýšil vedení v šampionátu Moto3. Na podium vystoupili i Romano Fenati a Aron Canet.

Jezdci MotoGP vyjeli do svého závodu v době, kdy dráha osychala po předchozím dešti. Během závodu pak došlo k výměnám motocyklů, které se ovšem neobešly bez problémů. Iannone při výměně upadl po kontaktu s Aleixem Espargarem. Jezdci se naštěstí nic nestalo. Tento incident pak zapříčinil změnu pravidel pro výměnu motocyklů během závodu. Pro vítězství si dojel Marc Márquez, kterému velmi dobře vyšla výměna motocyklu. S relativně velkou ztrátou na druhém místě dokončil Dani Pedrosa a na podium se dostal i Maverick Viňales.

2018

Loňská Grand Prix se podobně jako ta v roce 2015 také nesla ve znamení velmi vysokých teplot, kdy se rtuť teploměru pohybovala vysoko na hranicí 30°C.

Do závodu královské kubatury startoval jako první Andrea Dovizioso, který se později radoval z vítězství. Na druhém místě tehdy ještě v barvách Ducati dojel Jorge Lorenzo, který letos musí brněnský závod vynechat kvůli zranění zad. Doviho a Lorenza loni na podium doprovodil Marc Márquez.

V prostřední kubatuře startoval jako první Luca Marini. Pro Rossiho bratra to byl jeho první start z pole position. Na vítězství ovšem nedosáhl. Zvítězil Miguel Oliveira. Marini se musel smířit s druhým místem. Třetí pozici obsadil Francesco Bagnaia, který se pak na konci roku radoval z titulu mistra světa v Moto2.

Nejnižší kubatura loni v Brně přinesla domácím divákům napínavou podívanou, když český jezdec Jakub Kornfeil vybojoval pole position a v závodě pak bojoval o příčky nejvyšší. Na vítězství to sice nestačilo, ale na podium ano. Závod vyhrál di Giannatonio, druhý skončil Canet a Kornfeil dojel třetí.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments