Výrobní portfolio firmy HAPO Bahn je zaměřeno především na výrobu segmentových a klasických točen pro depa a malé obratové stanice. Zajímavým zpestřením v jinak fádním sortimentu, je nakládací rampa nákladních vozů klasického rozchodu z malé – tedy úzké dráhy. Jedná se o statickou kulisu, nikoliv o funkční zařízení.

Dnes ovšem existuje řada výrobců, kteří jsou schopni dodat zcela funkční nakládkové a vykládkové mechanizmi pro modelovou železnici, ať se již jedná o štěrk, zeminu, nebo jiné sypké komodity! Nákládací kolejová rampa HAPO, je vyzbrojena dvojím rozchodem pro domácí měřítka Z a N, tedy 6,5 a 9 mm. o výšce profilu 2,1 mm.

Při podrobném prozkoumání však dojtede ke konstatování, že za cenu 295,- € si tuto „mostovku“ můžete postavit taktéž, možná i funkční. Ať se výrobce nezlobí, ale 300,- € / 7.500,- Kč za takový výsledek, je vážně mnoho. Pakliže budeme počítat s rozpočtem pro tvorbu vlastního zařízení – toto zde prezentované lze použít jako předlohu, využijeme horní část nakládacího výtahu od výrobce Třmínek. Kolejivo, podpěry – které jsou snadno k dostání, vozíky – taktéž Třmínek, při opravdu nafouknutém rozpočtu zakotvíte na hodnotě kolem 1.800,- až 2.100,- Kč.

Komponentu nákladače Třmínek naleznete v článku Luboš Třmínek: leptané modely H0,TT a N

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments