Zveřejněné odposlechy Andreje Babiše, který skrze dalšího novináře Marka Přibila zásadně ovlivňoval obsah internetového i tištěného média, otřásá v těchto dnech Českou republikou. Andrej Babiš který mediální dům Mafra koupil už v roce 2013 od společnosti RBVG – Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft, ovlivňování novinářů popírá. Bohužel se tak stalo, a redakci za poslední dny opustila řada novinářů, předně pak z rubriky doprava novinář Jan Sůra.

Jan Sůra byl velmi výrazným novinářem v oblasti dopravy, a to konkrétně na iDNES.cz ale i v tištěné variantě deníku MFD. Po třinácti letech tak odchází z redakce, a nejspíš další novináři jej budou následovat. I když Andrej Babiš ovlivňování obsahu svých novin rozporuje, skryté nahrávky jej doslova usvědčují. V mediálním domě Mafra už proto tento týden skončil i Marek Přibil, který údajně stál za nahrávkami rozhovorů s Andrejem Babišem, sám to popírá, že by nahrávky skutečně realizoval.

v žoldu jednoho oligarchy

Marek Přibil tak byl jeden z mnoha Babišových služebníků, který se chtěl svému nadřízenému pouze zalíbit, případně si vykoledovat nějaký finanční bonus. Přibil proto disponoval celou sérií tzv. kompromitujících materiálů na politické oponenty Andreje Babiše. V jeho hledáčku uvízla řada známých politiků, předně ministr vnitra Chovanec, předseda vlády Sobotka, dále ministr zahraničí Zaorálek, nebo nejsilnější kritik Babišova řádění na financích, Miroslav Kalousek.

VIZITKA:

Ekonomickým zpravodajstvím se zabýval už při studiu gymnázia a Hospodářské fakulty Technické univerzity v Liberci, kdy působil v regionálních denících Boleslavský deník a Liberecký den. Od roku 2004 pracuje pro MF DNES, zpočátku jako regionální zpravodaj v Liberci a postupně i jako redaktor celostátního ekonomického zpravodajství. V redakci se zabývá zejména průmyslem, cestovním ruchem, leteckou a autobusovou dopravou a zemědělstvím.

Z hnutí ANO se tak pomalu stává, případně sem jím již stala, politická divize holdingu Agrofert. Takovým tlakům, zejména pak ze strany jeho majitele, odmítají čelit novináři i z dalšího periodika Lidové noviny, které také patří do sféry vlivu Andreje Babiše. Problémy kolem odposlechů ale celý skandál pokračuje i v jiné linii.

Ovlivňování a úpravy svých textů, znají někteří novináři z iDNES.cz a tištěné MF Dnes poměrně dobře. Potvrdil to i další, dnes už z Mafry odejitý novinář Jan Novotný, ten přímo naznačil, že své texty mu po korekci obsahu upravoval sám šéfredaktor Plesl, tedy po řádné konzultaci s Andrejem Babišem.

Politici a jejich služebníci. Nepopsatelný fanatismus

Tlak na média tu byl vždy. Jančura chtěl ovlivnit například také obsah portálu FIRENET.cz (dnes MAGZINE.cz). Když před lety vstupoval se svými žlutými vlaky na koleje, portál FIRENET.cz přinášel poměrně podrobně popisovaný tristní stav technických nedostatků, kde v jednom komentáři náš kolega (dnes už pro portál Magzine nepíše), označil vstup žlutých vlaků na koleje za fušeřinu a koncept šitý horkou jehlou. Následovala ostrá telefonní konverzace mezi Jančurou a šéfredaktorem portálu, kdy Radim Jančura požadoval bezpodmínečné stažení dotyčného článku.

V tomto, ale i v minimálně dalších pěti případech, byl tlak ze strany Radima Jančury, později i staronového mluvčího firmy Aleše Ondrůje, pokaždé musel být odmítnut. Největší kauza byla s klimatizacemi, a dále se svrabem ve vozech na Slovensku a v Česku. Poslední série výhružek portálu MAGZINE.cz a jeho šéfredaktorovi, byla nedávná kauza s dluhem na sociálním pojistném za své zaměstnance na Slovensku.

Aleš Ondrůj požadoval okamžité stažení takového článku, ačkoliv redakce uskutečnila ověření dlužné částky v době, kdy dluh více jak 110 tisíc EUR, byl stále veden jako pohledávka. Dnes je již zcela uhrazen, a tentokrát se e-mail obešel i bez klasického obsahu s výhružkami soudem, případně finanční náhrady za pomluvu. Zde je nutné ale připomenout, že tento portál přinášel svým čtenářům pouze fakta, a pokud se zveřejněné reálie nelíbí samotnému aktérovi, není to problém náš, ale problém dotyčných osob, které za shora jmenované nedostatky, nesou náležitou odpovědnost.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments