Práce strojvedoucího
Český strojvedoucí odchází snáze do Německa nebo Rakouska, pokud je k tomu vybaven i perfektní znalostí němčiny. V Rakousku a v Německu pracuje kolem 200 strojvedoucích z Česka. Vyšší plat i více benefitů, to jsou hlavní důvody odchodu do zahraničí. Foto: Magzine.cz

Množství incidentů na železnici v posledních letech nepřetržitě roste. Od roku 2015 se jejich počet zvýšil o 15 procent na loňských 1228 mimořádných událostí. Většina se jich stává na celostátních tratích, postupně roste počet incidentů po nedovolené jízdě vlaku. Vyplývá to z údajů Drážní inspekce. Jednou z příčin růstu může být podle expertů zvyšující se hustota provozu.

Počet nehod rostl od roku 2015 každoročně. Loni přibylo meziročně 57 incidentů. Problémy byly především na jaře, kdy počet mimořádných událostí podle statistik stoupl až o třetinu. Ve zbytku roku se naopak postupně vyrovnával.

Příčiny jarních výkyvů neměly podle železničářů stejné základy. České dráhy tehdy uváděly, že nešlo o systémové chyby a provedly několik mimořádných kontrol ve vlacích. Zástupci strojvůdců naopak kritizovali dopravce, že jich je málo a jsou přetěžováni.

Přesný podíl příčin nehod za poslední roky inspekce v současnosti k dispozici nemá. Podle údajů se však postupně zvyšuje i počet mimořádných událostí, které se staly po nedovolené jízdě vlaku, kdy vůz například bez povolení přejel návěstidlo. Za posledních osm let se jejich množství zvýšilo více než dvojnásobně.

Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala nelze ani vymezit oblast, kde by se nehody stávaly častěji. „Incidenty evidujeme po celé železniční síti v republice,“ řekl.

Růst počtu incidentů může podle expertů souviset i se stoupající hustotou provozu na železnici. Ta se zvyšuje zejména v poslední dekádě, což souvisí i s postupnou liberalizací dopravy a rostoucím zájmem cestujících. Zejména osobní dopravci v posledních letech pravidelně navyšují ujetou vzdálenost za rok. Podle dopravců je proto železnice na některých vytížených místech už přeplněná, zejména nákladní vlaky proto musí čekat na volná místa.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments