Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen podal žalobu na vydání nafty, kterou mělo Česko uskladněnou v nádržích firmy v bavorském Kraillingu. Informoval o tom českou Správu státních hmotných rezerv (SSHR).

Ve středu to uvedl předseda SSHR Pavel Švagr. Naftu za miliardu korun správa teprve před nedávnem přivezla souhlasem správce z Německa do ČR.

„Mohu potvrdit, že insolvenční správce nás informoval o tom, že žalobu podal. My se samozřejmě budeme právně bránit. Tato nafta je součástí nouzových zásob a podle zákona o SSHR je ve výlučném vlastnictví České republiky. Na každý litr té nafty máme fakturu, že jsme za ni zaplatili,“ uvedl Švagr.

K naftě v Bavorsku se ČR po vyhlášení insolvence firmy Viktoriagruppe v roce 2014 nemohlo skoro dva roky dostat. Předloni v červenci podepsala SSHR s novým majitelem skladu, firmou Krailling Oils Development, a insolvenčním správcem smlouvu, na jejímž základě Česko získalo naftu zpět. Transport nafty začal v říjnu 2016, poslední vlak přijel zpět do Česka loni v listopadu. Doprava stála 47 až 48 milionů Kč.

Insolvenční správce stát jako majitele nafty uskladněné u soukromé firmy neuznává. Po dlouhých jednáních se státem sice souhlasil s převozem hmoty zpět do Česka, jakmile ale dorazil poslední vlak, požádal o vrácení nebo náhradu. Lhůtu dal do 27. prosince. Švagr věří, že stát u případného soudu uspěje.

Státní hmotné rezervy uzavřely smlouvu s Vitkoriagruppe před osmi lety. Česko mohlo mít část zásob nafty uskladněnu v německém Kraillingu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004. Dodatek v roce 2010 uzavřela Státní správa hmotných rezerv (SSHR).

SSHR tehdy argumentovala například tím, že stát uskladněním části zásob nafty v Německu ušetří desítky milionů korun. Před třemi lety ale Viktoriagruppe zkrachovala a nafta uvízla v Německu. Insolvenční správce státu vydal naftu za více než miliardu korun až po dvou letech po dlouhých jednáních, rok pak trval odvoz, který skončil na konci listopadu 2017.

SOUVISLOSTI  Cena benzinu i nafty jde nahoru. Nejprodávanější Natural 95 nejspíš pokoří hranici 31 korun za litr

Zmizela ale nafta za asi 100 milionů korun. „Potvrzuji, že 6,3 milionu litrů, tedy ta chybějící nafta, o které celou dobu hovoříme, se v Kraillingu prostě nenachází. Evidentně tedy zhruba 100 milionů korun je škoda, která České republice prostě vznikla,“ řekl dříve Radiožurnálu Pavel Švagr.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde