Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen podal žalobu na vydání nafty, kterou mělo Česko uskladněnou v nádržích firmy v bavorském Kraillingu. Informoval o tom českou Správu státních hmotných rezerv (SSHR).

Ve středu to uvedl předseda SSHR Pavel Švagr. Naftu za miliardu korun správa teprve před nedávnem přivezla souhlasem správce z Německa do ČR.

„Mohu potvrdit, že insolvenční správce nás informoval o tom, že žalobu podal. My se samozřejmě budeme právně bránit. Tato nafta je součástí nouzových zásob a podle zákona o SSHR je ve výlučném vlastnictví České republiky. Na každý litr té nafty máme fakturu, že jsme za ni zaplatili,“ uvedl Švagr.

K naftě v Bavorsku se ČR po vyhlášení insolvence firmy Viktoriagruppe v roce 2014 nemohlo skoro dva roky dostat. Předloni v červenci podepsala SSHR s novým majitelem skladu, firmou Krailling Oils Development, a insolvenčním správcem smlouvu, na jejímž základě Česko získalo naftu zpět. Transport nafty začal v říjnu 2016, poslední vlak přijel zpět do Česka loni v listopadu. Doprava stála 47 až 48 milionů Kč.

Insolvenční správce stát jako majitele nafty uskladněné u soukromé firmy neuznává. Po dlouhých jednáních se státem sice souhlasil s převozem hmoty zpět do Česka, jakmile ale dorazil poslední vlak, požádal o vrácení nebo náhradu. Lhůtu dal do 27. prosince. Švagr věří, že stát u případného soudu uspěje.

Státní hmotné rezervy uzavřely smlouvu s Vitkoriagruppe před osmi lety. Česko mohlo mít část zásob nafty uskladněnu v německém Kraillingu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004. Dodatek v roce 2010 uzavřela Státní správa hmotných rezerv (SSHR).

SSHR tehdy argumentovala například tím, že stát uskladněním části zásob nafty v Německu ušetří desítky milionů korun. Před třemi lety ale Viktoriagruppe zkrachovala a nafta uvízla v Německu. Insolvenční správce státu vydal naftu za více než miliardu korun až po dvou letech po dlouhých jednáních, rok pak trval odvoz, který skončil na konci listopadu 2017.

Zmizela ale nafta za asi 100 milionů korun. „Potvrzuji, že 6,3 milionu litrů, tedy ta chybějící nafta, o které celou dobu hovoříme, se v Kraillingu prostě nenachází. Evidentně tedy zhruba 100 milionů korun je škoda, která České republice prostě vznikla,“ řekl dříve Radiožurnálu Pavel Švagr.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments