ITÁLIE | V těchto dnech tomu bude právě jeden rok, kdy Italská vláda umožnila spustit revoluční projekt Serpico. O co se jedná? Itálie se potýká řadu let s velmi špatnou platební morálkou svých obyvatel, ať už jde o běžně povinné odvádění daní, tak i dvojí finanční život mnoha Italů.

Od léta 2012 byl spuštěn unikátní server s názvem Serpico. To by nebylo v mnoha ohledech nic neobvyklého. Ovšem tento počítač hlídá veškeré platby, výběry v bankách a bankomatech, případně i převody peněz z/do Itálie. Řada obyvatel Itálie totiž žije tzv. dvojí život, tedy navenek běžný občan, v druhém případě pak nákupčí luxusních aut, jachet, pozemků ap.

Italský Big Brother

Italové jsou svojí platební morálkou vůči státu v Evropě pověstní. Serpico umí vyhodnocovat z milionů příchozích dat potencionálního “podvodníka” který se chce vyhnout odvodu dani, ať už jde o nákup nového vozu z dovozu, nemovitosti, nebo nákup drahých kovů s vyhnutím se povinné platbě daní. Obří serverová místnost se nachází v Laurentinu na okraji Říma. Od samotného začátku jsou servery Serpico určeny pro vyhodnocování potencionálních podvodníků, stačí pouhý vklad několika tisícovek EUR v bance, a server takové transakce zaznamenává. Je napojen na všechny intranetové bankovní sítě v zemi, proto umí mít přehled doslova o všech obyvatelích v Itálii pro které je povinnost odvádět daně státu.

Italové samotný projekt vlády kritizují. Vláda nicméně usoudila, že odhalí své karty v médiích a samotný server Serpico tajit nehodlá. Dle mluvčího vlády se tak jedná o vstřícné gesto vůči daňovým poplatníkům. Serpico je pouze nástroj k přímému plnění daňové povinnosti každého občana, uvedl v nedávném prohlášení mluvčí Italské vlády.

Serpico o vás ví vše, eviduje platby za elektřinu, plyn, platby tankování za benzín u čerpacích stanic.. Nejedná se o novodobého špiona, každopádně v mnoha ohledech se do Itálie jezdí na tento projekt podívat i představitelé vlád mnoha Evropských zemí. Že je úspěšnost serverů Serpico skutečně 100 procentní, nepochyboval před jeho spuštěním asi nikdo.

Serpico umí odhalit úniky v miliardách EUR

Za první rok svého provozu odhalil Serpico na neodvedených daních celkovou sumu 120 miliard EUR, čísla za rok 2013 budou k dispozici až na podzim. Server zpracovává miliardu příchozích dat denně. Všechna data přicházejí v binárním souboru, a to anonymně. Pakliže Serpico vyhodnotí od jednoho dotyčného člověka potencionální riziko úniku daní a povinných plateb vůči státu, okamžitě takové data předává do jiného serveru k dalšímu zpracování kde se nachází již konkrétní celní a daňová správa.{qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/specialy/tech21/1632-italsky-pocitac-serpico-hlida-platby-italu-nyni-slavi-sve-vyroci-a-120-miliard-ve-statni-pokladne{/qrcodegenerator}

Italský fenomén je žití dvojího života. Běžný Ital chodí do práce, přitom v garáži parkuje Ferrari a v zálivu v mnohých letoviscích u moře zase jachta. Mnoho Italů také registruje nákupy svých vozidlech mimo mateřskou zemi. Stává se tak běžným faktem, že nové vozidlo je registrováno ve Francii, Rakousku, Německu ale i České republice. Díky tomu vznikala v minulosti řada firem, která registraci vozidla mimo Itálii za určitý poplatek zprostředkovala, jen šlo o vyhnutí se nařízené dani. A tak by se mohlo s příklady finanční rozvernosti v Itálii pokračovat.

Server pracuje ad Hoc. V případě rizika, upozorní zvolenou daňovou správu

Identikit daňového poplatníka. V tomto bodě vstupuje skutečně do zcela jiné dimenze a faktoru. V případě skutečného úniku od povinností vůči státu, informuje Serpico již své inspektory kteří v tomto případě zahajují vyšetřování.

Údaje v systému jsou zabezpečeny na nejvyšším stupni. Do systému má přístup jen určitá skupina lidí z daňové správy. Veškeré kroky inspektora který se pohybuje v systému, jsou navíc zaznamenávány a předávány dále. Tím je vyloučeno zneužití celého smyslu v projektu Serpico. Zneužití a případně manipulace s daty jednotlivých osob je v systému téměř nemožné.

Servery procházejí miliardy příchozích dat až s chirurgickou přesností. Umí si pamatovat platební morálku obyvatele, nákupy, prodeje majetků ap. Tyto data uchovává trvale. Při ostrém startu a velké mediální “reklamy” ze strany Vlády, se přihlásilo k dodatečnému plnění daňové povinnosti na 245 tisíc obyvatel. Celkový návrat na nezaplacené dani byl pak 3,6 miliardy EUR. Tyto osoby se Vláda v Miláně zavázala nepostihovat, projevila tak dobrou vůli a jednotlivé osoby díky jejich dobrovolnému přihlášení se k platbě daně očistila.

{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments