Kde přesně jsou hranice miniaturizace, kde je také zaručena stálost spolehlivosti a věrohodnosti modelu? Tuto otázku si kladlo vedení firmy Märklín již v roce 1972, což byl zlomový rok kdy u kolébky nejmenší domácí modelové sféry 1:220 – Z, stála právě tato firma.

{snippet 151}

Obrázek z úvodu: Prezentace nejmenšího měřítka Z 1:220, které firma představila v roce 1972

V roce 1972 firma založila mini-club, který měl seskupovat modeláře tohoto nejmenšího modelového měřítka. A také to byl rok, ve kterém se zapsalo spousty dále se rozvíjejících standardů stejnojmenného měřítka. I o 40. let později se ukázalo, že firma nakročila do zcela zásadního vývoje a techniky výroby – které jsou platné až do současné doby!

Märklín, jako stěžejní výrobní portfólio má ve své „stáji“ hlavní modelové měřítko H0 1:87, dále pak měřítko 1, a již jmenované Z 1:220. Firma s obsáhlou tradicí a ještě širší historií měla i řadu existenčních problémů. Asi tou největší byla insolvence na přelomu roku 2008 a 2009. Firma vše ustála, a nastartovala svojí další existenci ve zcela nové dimenzi. Mezi tyto stěžejní priority insolvenčního správce, patřilo mj. také zeštíhlení svých provozů. To se dotklo i továrny v maďarském Györu (reportáž z továrny: Továrna Märklín v maďarském Györu).

Pro všechny své existenční problémy v novodobé historii této firmy, přinesl Märklín zažité standardy pro výrobu a kvalitu nejmenšího měřítka. V minulosti chtělo několik firem toto měřítko vyrábět a nabízet k prodeji, nikdo z nich ovšem nebyl schopen dodržet vysoký stupeň detailností a kvality provedení.

{qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/specialy/firemni-informace/1160-je-tomu-40-let-co-marklin-v-roce-1972-zavedl-standardy-pro-meritko-z{/qrcodegenerator}V prvních pěti letech se do nově vytvořeného klubu „zetkařů“, zaznamenala firma obrovský zájem. Tehdy bylo klubovým členlm nabízeno mnoho produktů, které jinak firma nedodávala do běžného prodeje. Nikdy později už nikdo tak podobný klub fanoušků modelářů jedné firmy nezaložil. Ačkoliv dnes např. Roco, Fleischman, Brawa aj. mají své kluby, nejspíš nikdy se jim nepodaří naplnit tak velkou kapacitu členů, jako tehdy firmě Märklín.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments