Prozákaznický přístup státem vlastněného dopravce měl doposud značné limity. Systém narážel na desítky let zaběhnuté standardy, ve kterých nebyla vůle něco měnit. Stále zvyšující se čísla přepravených cestujících za poslední roky, vedou dopravce ke stále lepším inovacím a lepším servisu pro své cestující.

Doposud totiž platí dlouhá léta zaběhnutý postup, ve kterém nákup jízdenky přes internet, tedy ve službě e-shop Českých drah, bylo nutné zadávat číslo osobního dokladu – občanského průkazu. Bohužel se stále častěji stávalo, že cestující občanský průkaz při cestě vlakem třeba neměl u sebe, což je sice z pohledu policie přestupek, dopravce jej nyní hodlá z nákupu jízdenky zcela vyloučit. Peníze tak za původní jízdenku, ke které se cestující nemohl přihlásit, začnou dráhy rychleji vracet.

Nově tak bude cestujícímu stačit prokázáním se jména a příjmení. Toto bude zatím platit pouze pro cestující, kteří jsou držiteli zákaznické IN karty, pokud tedy platbu přes e-shop provede zákazník který není držitelem této karty, jsou postupy stále komplikované – bude nutné i nadále zadávat číslo OP nebo řidičského průkazu. Jízdenky z e-shopu ČD nebude nutné tisknout, stačí pak průvodčímu sdělit číslo jízdenky. Spárování jízdenky s cestujícím ale zůstává, tedy s výše jmenovaným osobním dokladem. Dráhy tak dlouhodobě s tímto postupem bojují, a dlouhodobě se výhodnější varianta ze strany dopravce zavést nezdařila.

Paradoxní je, že při nákupu jízdenky u klasické pokladny na nádraží nejsou podobné údaje potřeba. České dráhy to vysvětlovaly tím, že jízdenky do nemístenkových vlaků (jichž je naprostá většina) jsou platné celý den, a pokud je průvodčí nestihne během cesty zkontrolovat, mohl by jednu jízdenku někdo jezdit celý den. “Kdybychom v takových podmínkách nekontrolovali identitu cestujícího, šlo by na nakopírovaný doklad jezdit v době platnosti na uvedené trase opakovaně a bez omezení,” říká mluvčí drah Radek Joklík. Nevysvětluje už ale, proč dráhy požadují číslo dokladu i u místenkových vlaků, ani proč se dosud nespokojily jen se jménem, které může cestující prokázat libovolným dokladem.

Od poloviny září přijde změna. “Od 15. září dojde k rušení identifikace číslem průkazu, nebude jej tak třeba zadávat v e-shopu a kontrolovat ve vlaku. K prokazování bude stačit pouze jméno a příjmení cestujícího, které doloží personálu příslušným dokladem. Snažíme se tento systém zjednodušit,” popisuje Joklík. České dráhy chtějí zlepšit i možnosti storna jízdenky. Člověk, který se cestu rozhodne zrušit, dosud musí čekat až tři měsíce na vyjádření drah a případné vrácení peněz. Přitom pokud by jízdenku koupil na pokladně a také ji tam pak vrátil, získá peníze zpět okamžitě.

Zdroj: Aktualne.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments