Železniční odbory hrozí na jižní Moravě od 30. ledna stávkou. Kraj ve vlacích, které si objednává od Českých drah, neuznává zaměstnanecké režijní jízdenky. Odboráři to považují za nezákonné. Stávku zahájí v případě, že se nepodaří dojít k dohodě, která by podle nich odpovídala platnému zákonu o režijním jízdném, vyplývá z prohlášení odborářů, které zveřejnili na webu Odborového sdružení železničářů (OSŽ).

Náměstek hejtmana Roman Hanák (ČSSD) již dříve uvedl, že kraj nemůže režijní jízdenky uznávat kvůli tomu, že má s Českými drahami uzavřené tzv. brutto smlouvy. Znamená to, že tržby jsou záležitostí kraje, a nikoli dopravce. Kraji by se v případě uznávání režijních jízdenek snížily tržby z jízdného.

“Stávkový výbor OSŽ konstatuje, že přes veškeré dosavadní vyjednávání mezi zúčastněnými stranami a opakované připomínání důležitosti dořešení této problematiky ze strany odborových organizací bohužel do dnešního dne nebyla v duchu platné právní úpravy zajištěna možnost pro všechny držitele režijek využívat na základě časového příplatku k režijce vlaky ČD objednávané Jihomoravským krajem,” uvedl v prohlášení předseda OSŽ Martin Malý.

Stávkový výbor považuje situaci za nepřijatelnou a vyzývá obě strany, tedy dopravce a kraj, k co nejrychlejšímu vyřešení situace. Rozsah případné stávky zatím není zřejmý. “O přesném rozsahu a době trvání stávky bude OSŽ jednat ve spolupráci s ostatními odborovými organizacemi na železnici,” uvedl Malý.

Nová smlouva kraje a ČD je platná od středy do konce roku 2022. Je v ní i možnost prodloužení o další tři roky. ČD zajišťují veškerý provoz osobních a spěšných vlaků v kraji. Dosud měl kraj uzavřenou tzv. netto smlouvu, což znamenalo, že riziko tržeb nesl dopravce.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments