Lokomotivy Českých drah běžně zajíýdějí do Hamburku i do přímořského Kielu, což lze spatřit i na fotografii. Foto: Magzine.cz

Nákup jízdenek před cestou na svátky, je pro tisíce lidí už každoroční rituál. České dráhy mají všechny své spoje do neděle na sever Moravy zcela vyprodané, jiné to není ani u ostatních dvou menších dopravců Leo Express a RegioJet. O vánočních svátcích je také více nutné sledovat dny provozu konkrétního vlaku. Vše napoví vysvětlivky. Vyprodané spoje jsou i směr Slovensko a Polsko.

Větší omezení provozu vlaků nastává až ve Štědrý den, následují pak oba svátky 25. a 26. prosince. České dráhy dopravu postupně utlumí kolem 19 hodiny, jiné to nebude ani v poslední den roku 31. prosince. Poslední vlaky se rozjezdou na všech tratích už kolem 18 hodiny.

Ve večerních hodinách nepojede ani řada vnitrostátních rychlíků, například poslední rychlík z Prahy hlavního nádraží do Českých Budějovic odjede v 19:31. Omezené budou i jízdy některých dřívějších spojů. Na Štědrý den tak nepojedou například rychlík Vltava v 18:31 ani Jižní expres v 19:01.

KOMPLETNÍ PŘEHLEDY ZMĚN JÍZDNÍCH ŘÁDŮ

Konkurenční RegioJet o Štědrém dni nevypraví vlaky do Košic, podobné to bude i o Silvestru. V opačném směru tedy do Prahy pojedou dva spoje s odjezdy 3:45 a 7:45 z Košic. Vlaky na trase budou končit v Ostravě. Na trasách do Vídně a do Bratislavy pojede jen část vlaků. Spoje, které budou v tomto období odřeknuty se cestujícím nezobrazují v rezervačním systému, doplnil mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Podobně jako o Štědrém dni, pojedou vlaky  ČD v úterý 25. prosince podle svátečních jízdních řádů. Klasický sváteční provoz však začne o něco později až mezi šestou a sedmou hodinou ráno. Podle svátečních jízdních řádů pojedou vlaky Českých drah také 26. prosince na 2. svátek vánoční, nižší počet vlaků pojede i následující dny do Silvestra.

Vyprodané jsou podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského zejména povinně místenkové vlaky SC Pendolino a IC Opavan, nebo noční posilový expres Bohemia. Naopak na řadě především kratších tras cestující nejsou zvyklí dělat rezervace a spoje i na toto kritické období jsou u nich rezervované zhruba z jedné pětiny.

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Jízdenky na Moravu a Slovensko jsou u všech dopravců vyprodané. Méně spojů pojede o svátcíc… […]