Snad ne další osudovou ránu dostane modelářský svět od firmy FALLER z německého Gütenbachu?! Firma nepřímo uvádí problémy s platební neschopností, otázkou ale zůstává, zda jde o platební neschopnost FALLERu samotného, nebo jeho obchodních partnerů. Pádů na dno si už železniční modelářství od konce minulého roku úžívá dost a dost, např. Märklín na tom nebyl lépe, dále rakouský Klein Modellbahn – a dalo by se pokračovat!

Firma již u příslušného soudu podala návrh na konkurz. Pro modelářskou obec je to spíše šok, firma je známa po celém světě svou produkcí krásných a propracovaných modelů drážních a civilních staveb, prostě FALLER je do jisté míry synonymem mezi modeláři, proto informace o konkurz lze nést spíše s velkou nelibostí. Konec? přichází celkem překvapivě a nečekaně, výrobce hraček, který byl založen na konci druhé světové války bratry Edwin a Hermann Faller, dostává nyní konkurzního správce ze Stuttgartu právníka Volkera Grube. Finanční problémy začínají již v roce 2007 kdy společnost zaměstnávající více jak 130 zaměstnanců – se znaří nyní o cekové finančí vypořádání jak s věřiteli, tak se svými zaměstnanci.

Je to prostě blesk z čistého nebe,
Faller, který vyrábí taktéž sortiment pro modelové měřítke zahradních železnic „G“, má opravdu ukončit existenci? Společnost je provozována již třetí generací rodiny Fallerů, Je léto, a již nyní firma plánuje výrobní program do konce roku 2009, co bude dál nikdo neví! Byl stanoven 40 hodinový pracovní týden, zrušeny jsou odpolední a víkendové směny – ač je odbyt spíše v horní hranici, stále není mnoho otázek zodpovězeno…!

Propouštění svých zaměstanců se Faller zdráhá, což je možná jediná naděje na jeho ustálení na trhu a stáhnutí konkurzního řízení. Společnost Faller je i nyní absolutním lídrem v oblasti výroby pro železniční modelářství, nedávno byl spuštěn nový internetový portál, zavedeny nové obchodně-dodavatelské podmínky (spíše zjednodušené), a mnoho dalších výhod pro zákazníky nebo distributory této oblíbené značky.

Faller jako jediný má patent na svojí značku Faller Car System, přišel také jako první s tímto systémem nekolejových modelů v pohybu.., dále stejným tempem tento sytém přenesl na letadla, vývoj neotálel ani v periferiích – modulech pro Faller Car System ap. Jako hlavním aspektem se jeví údajně menší odbyt v zemích EU a v USA, kde si firma stanovila laťku nejspíš hodně vysoko, kolují také informace, že rodina s tímto impériem modelářství chce prostě ukončit výrobu – proč ale značku výhodně neprodat? Otázek je skutečně mnoho, rozhodně ale malým odbytem to jednoznačně nebude?!

Uvidíme,
zda se Faller z tohoto stavu opět postaví na nohy a začně úspěšně opět válcovat firmy s podobně zaměřeným sortimentem pro naše železniční modelářství.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments