Snad ne další osudovou ránu dostane modelářský svět od firmy FALLER z německého Gütenbachu?! Firma nepřímo uvádí problémy s platební neschopností, otázkou ale zůstává, zda jde o platební neschopnost FALLERu samotného, nebo jeho obchodních partnerů. Pádů na dno si už železniční modelářství od konce minulého roku úžívá dost a dost, např. Märklín na tom nebyl lépe, dále rakouský Klein Modellbahn – a dalo by se pokračovat!

Firma již u příslušného soudu podala návrh na konkurz. Pro modelářskou obec je to spíše šok, firma je známa po celém světě svou produkcí krásných a propracovaných modelů drážních a civilních staveb, prostě FALLER je do jisté míry synonymem mezi modeláři, proto informace o konkurz lze nést spíše s velkou nelibostí. Konec? přichází celkem překvapivě a nečekaně, výrobce hraček, který byl založen na konci druhé světové války bratry Edwin a Hermann Faller, dostává nyní konkurzního správce ze Stuttgartu právníka Volkera Grube. Finanční problémy začínají již v roce 2007 kdy společnost zaměstnávající více jak 130 zaměstnanců – se znaří nyní o cekové finančí vypořádání jak s věřiteli, tak se svými zaměstnanci.

Je to prostě blesk z čistého nebe,
Faller, který vyrábí taktéž sortiment pro modelové měřítke zahradních železnic „G“, má opravdu ukončit existenci? Společnost je provozována již třetí generací rodiny Fallerů, Je léto, a již nyní firma plánuje výrobní program do konce roku 2009, co bude dál nikdo neví! Byl stanoven 40 hodinový pracovní týden, zrušeny jsou odpolední a víkendové směny – ač je odbyt spíše v horní hranici, stále není mnoho otázek zodpovězeno…!

Propouštění svých zaměstanců se Faller zdráhá, což je možná jediná naděje na jeho ustálení na trhu a stáhnutí konkurzního řízení. Společnost Faller je i nyní absolutním lídrem v oblasti výroby pro železniční modelářství, nedávno byl spuštěn nový internetový portál, zavedeny nové obchodně-dodavatelské podmínky (spíše zjednodušené), a mnoho dalších výhod pro zákazníky nebo distributory této oblíbené značky.

SOUVISLOSTI  Laserem tvořené rostlinářství od firmy Noch (1.)

Faller jako jediný má patent na svojí značku Faller Car System, přišel také jako první s tímto systémem nekolejových modelů v pohybu.., dále stejným tempem tento sytém přenesl na letadla, vývoj neotálel ani v periferiích – modulech pro Faller Car System ap. Jako hlavním aspektem se jeví údajně menší odbyt v zemích EU a v USA, kde si firma stanovila laťku nejspíš hodně vysoko, kolují také informace, že rodina s tímto impériem modelářství chce prostě ukončit výrobu – proč ale značku výhodně neprodat? Otázek je skutečně mnoho, rozhodně ale malým odbytem to jednoznačně nebude?!

Uvidíme,
zda se Faller z tohoto stavu opět postaví na nohy a začně úspěšně opět válcovat firmy s podobně zaměřeným sortimentem pro naše železniční modelářství.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here