Malajsijské letadlo bylo nad krizí zmítaným východem Ukrajiny sestřeleno raketou. Spojené státy podle CNN potvrdily několikahodinové spekulace s odkazem na radarový záznam. Ten odhalil, že v oblasti byla vypálena raketa země-vzduch krátce předtím, než se letadlo zřítilo.

{loadmodule mod_banners,Banner 468 x 60}

{loadmodule mod_bw_social_share,BW Social Share}

V důsledku pádu zahynulo přes 300 lidí několika národností. Kdo raketu vyslal, zatím není jasné. Mezitím už proruští separatisté hlásí nález černé skříňky z malajsijského letounu. Podle dřívějších náznaků by měla zamířit do Moskvy, což by podle zpravodaje ČRo Martina Dorazína naznačovalo možné zametání stop. Právě černé skříňky, ale i trosky letadla totiž mohou jasně potvrdit příčiny pádu.

Útok ze země prý potvrzuje i další z radarů USA, který zaznamenal tepelnou stopu během zasažení letadla. Úřady ale zatím nemohou s jistotou potvrdit, odkud raketa k prolétávajícímu letadlu zamířila. Výsledky ukáže až analýza dráhy letu. Nejmenovaný vládní představitel podle AP dodal, že je zřejmě nepravděpodobné, aby za pádem letadla stály ukrajinské vládní síly – prý nemají potřebné kapacity.

O tragédii spolu ještě ve čtvrtek hovořili ukrajinský prezident Petro Porošenko a americký prezident Barack Obama. „Prezidenti zdůraznili, že všechny důkazy z místa havárie musí zůstat na místě na ukrajinském území, aby mezinárodní vyšetřovatelé mohli prověřit všechny aspekty tragédie,“ uvedl k telefonátu Bílý dům. Obama rovněž Porošenkovi slíbil, že američtí experti poskytnou Ukrajině veškerou pomoc.

Putin: Tragédie je důsledkem trvajících bojů, Kyjev nese odpovědnost

Nebýt přetrvávajících vojenských operací, k žádnému tragickému pádu by nedošlo, komentoval zřícení malajsijského civilního letadla na východní Ukrajině prezident Ruska Vladimir Putin. Kyjev tak podle něj nese za událost plnou odpovědnost. Ruské tajné služby si už během večera vyslechly od ukrajinské vlády obvinění z toho, že jsou do incidentu přímo zapleteny.

3005 e31f7

„K této tragédii by nedošlo, kdyby v této zemi panoval mír a kdyby nebyly obnoveny bojové akce na jihovýchodě Ukrajiny,“ citovala Putina tisková služba Kremlu. Prezident zároveň připomněl, že svého ukrajinského partnera Petra Porošenka opakovaně vyzýval k obnovení klidu zbraní.

„Musíme učinit maximum pro to, aby ruská, ukrajinská i světová veřejnost měly k dispozici objektivní obraz toho, co se stalo,“ prohlásil podle agentury Interfax Putin při večerní poradě věnované ekonomickým otázkám, která začala minutou ticha za oběti tragédie.

Kde skončí hlavní důkaz?

Stroj prý neměl až do zmizení z radaru žádné problémy. Evropská organizace řízení leteckého provozu Eurocontrol událost stále hodnotí jako nehodu, informoval server německého deníku Die Welt. Z černých skříněk lze zjistit kromě zvuku výbuchu i poslední komunikaci posádky. Mělo by se ukázat, zda a jak fungovaly motory, či elektrické systémy stroje a potvrdit, že mělo jít o zásah raketou.

3005 32d11

Ukrajinská vláda a proruští separatisté v oblasti se navzájem obviňují ze sestřelení stroje. Šéf ukrajinského leteckého úřadu Dmytro Babejčuk podle agentury Reuters řekl, že do zmizení z radarů „let probíhal normálně“. „Posádka se ani slovem nezmínila o jakýchkoli problémech,“ doplnil Babejčuk.

Deník Die Welt zjistil, že Eurocontrol zřícení Boeingu 777 hodnotí „v tuto chvíli jako nehodu“. Mluvčí úřadu deníku řekl, že za kontrolu leteckého provozu v oblasti jsou odpovědné jak ukrajinské, tak ruské úřady. Vzdušný prostor nad východní Ukrajinou byl večer po pádu malajsijského letadla uzavřen.

Řada leteckých společností, včetně německé Lufthansy, ruského Aeroflotu či Turkish Airlines nicméně už oznámily, že se budou ukrajinskému vzdušnému prostoru vyhýbat.

Na Ukrajině se zřítil malajsijský letoun s 295 lidmi na palubě, z nichž nikdo nepřežil. Nicméně mrtvých již je přes 300, neboť zahynuli i lidé na zemi. Úřad ukrajinského prezidenta odmítl, že by měla pád letadla na svědomí ukrajinská armáda. Sestřelení letadla odmítají i separatisté. Stroj se zřítil poblíž Doněcku, kde se odehrávají boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty.

{loadmodule mod_banners,Banner 480 x 300}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments