V Libereckém kraji zdraží od července až o 15 procent jízdné v regionální dopravě. Rozhodli o tom dnes krajští zastupitelé. Hlavním důvodem zdražení je snaha kraje alespoň částečně kompenzovat ztráty na tržbách způsobené dopady koronavirových opatření.

Kraj se také snaží cestující motivovat k bezhotovostním platbám, i proto je zdražení u bezhotovostních plateb menší, řekl náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj), který návrh zastupitelstvu předkládal.

“Za loňský rok jsme na tržbách přišli o 70 milionů korun a za první dva měsíce letošního roku o dalších 26 milionů. Změnu ceníků jsme velmi pečlivě zvažovali, snažili jsme se o to, aby nedošlo k odlivu cestujících a veřejná doprava byla stále atraktivní,” doplnil Sviták. Zdražení je podle něj k cestujícím šetrnější než rušení spojů, které by se dotklo zejména spojů v okrajových částech kraje, které jsou nejnákladnější, a také méně vytížených linek.

“Zvětšil se rozdíl mezi bezhotovostními a hotovostními platbami, došlo také k zaokrouhlení částek na pět a deset korun, aby se nekomplikovalo vracení,” poznamenal hejtmanův náměstek.

Nejcitelnější bude podle Svitáka zdražení pro hotovostní platby, tam cena stoupne v průměru o 15 procent. O 11 procent dražší budou časové jízdenky a s devítiprocentním zdražením počítá kraj při bezhotovostních platbách krajskou kartou. Při cestě z Liberce do Jablonce nad Nisou tak při platbě hotovostí zdraží jízdenka z 30 na 35 korun, cestující, který platí kartou, zaplatí 28 korun na místo současných 26 korun. Od 1. září bude navíc v regionální dopravě možné platit i telefonem prostřednictvím mobilní aplikace.

Tržby z veřejné dopravy v Libereckém kraji byly loni zhruba o pětinu nižší než v roce 2019. Největší propad, zhruba o 40 milionů korun, zaznamenali dopravci loni na jaře, kdy kraj kvůli ochraně řidičů a průvodčích na měsíc úplně zrušil jízdné.

Tehdy kvůli nedostatku ochranných pomůcek mohli lidé od 16. března cestovat autobusy a vlaky po kraji bez odbavení, znovu se v dopravě začalo platit až po Velikonocích od 14. dubna. V dalších měsících už to nebylo potřeba, ochranných prostředků už je dostatek.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments