Příjezd do obce Luková přes most přilehlého potoka

Zastávka Luková, je umístěna v traťovém úseku Chlumec nad Cidlinou – Nový Bydžov, v trati Chlumec nad Cidlinou – Stará Paka – Trutnov. Jedná se o další předlohu tentokrát první zastávky pro tvorbu modulu. Luková je obec, čítající něco kolem 400-500 obyvatel. Podléhá městu Chlumec nad Cidlinou.

 

 

Zastávka je v mnoha případech v režimu „na znamení“ každopádně v době fotografování zde nebyla ani noha. Bez zastavení projelo celkem 5 osobních motorových vozů řady 810 a jeden manipulační smíšený vlak směr Nový Bydžov. Ten byl veden řadou 742, dnes již Cargo.

S přítelkyní jsem strávil v přilehlém okolí a měřícím pásmem celkem 5 hodin. Bylo nafoceno řádově 270 dokumentačních fotografií a odměřeno přes 770 metrů potřebných pro převedení do toho světa modelového. Zastávka je kouzelná svým umístěním, ač se jedná o rovinu bez zjevných kopcovitých útvarů, přilehlé stromy a houštiny nám toto v modelovém pojetí zcela vynahradí! Zastávku znám již delší dobu při cestách po zdejších cyklistických stezkách, každopádně najdou se i zajímavější. Ty si představíme později.

Zastávka zaujme především skladbou stromů, jejich rozmanitost a členění. Nejde o žádnou jungli ale ani nic přehnaně vysázeného libovolně – kamkoliv. Vše je celkem dobře členěno. Líbí se mi zarostlá okolí kolem trati, ať jde již o zastávku, nebo jen o běžný traťový úsek. Kde hodně zasahuje okolní vegetace do prostoru průjezdného profilu především.

Pohled směr Nový Bydžov s Lukovou v zády

Vybavenost zastávky není nikterak bohaté. Vystačíme si se stojanem na jízdní kola, schůdky se zábradlím v kamenných sloupcích nebo objekt zastávky – jednoduchý ale praktický. Nástupiště má dle normy vyvýšenou hranu pro lehčí nastupování do vozů. Je zde i osvětlení, jak původního typu z konce 60 let min. století, tak i to novodobé přímo na nástupišti. Reléová skříň přejezdového zabezpeč. zařízení, součástí je i traťmistrovský telefon do obou náležících dopraven pod které Luková spadá. Dále výstražníky, pískáčky nebo cedule v povzdálí, označující před vjezdem do Chlumce nad Cidlinou, přepnutí na požadovaný komunikační kanál 62 „stuha“.

SOUVISLOSTI  Do Horního Slavkova vlakem. Kraj zde zatím objednal prázdninovou dopravu

Směr Chlumec nad Cidlinou, hrana zvýšeného nástupiště začíná 1m! od krajnice vozovkyLípa v dominantní souhře s objektem zastávky pro cestující. Přejezd je chráněn pouze výstražným světelným a zvukovým efektemPřejezd, rozbité zábradlí nebo stojany na kola - vše lze přenést do modeluObjekt zastávky, lze volit mezi úpravou stávajících produktů firem Faller, Volmer nebo Auhagen aj.Pohled od Chlumce, osvětlení je zvoleno dvojího provedení. Zastávka je pečlivě udržována jen v prostoru zastavování osobních motorových vozů...a o něco dále již zcela bez seče! Délka nástupiště nám prozradí v minulosti zde jezdící vozy zvané RybákHouštiny krásně zapadají do místní idylkyKabelová skříňkaMůstek preš potok, jeho hrana je pouhých 6 metrů od hlavy kolejniceDokumentačka houštin v březích potoka směrem od Lukové

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here