Středočeský kraj odstranil zatím zhruba 15 nepovolených reklamních poutačů umístěných podél silnic prvních tříd v kraji. S fyzickým odstraňováním začal na konci minulého roku. Letos bude kraj odstraňovat další billboardy, jejichž vlastníci na výzvy úřadu nereagují, řekla Helena Frintová z krajského úřadu.

Odstranění billboardů a reklam z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od září 2017. Majitelům nařizuje z bezpečnostních důvodů odstranění reklamy, pokud je blíž než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Zatímco na dálnicích o tom rozhoduje ministerstvo, na silnicích první třídy kraje.

Kraj dosud zlikvidoval zhruba 15 velkoformátových billboardů a reklamy ze tří mostů vedoucích nad silnicí první třídy. Podle Frintové se musí kraj na svém území podle údaje od Ředitelství silnic a dálnic vypořádat se zhruba třemi sty billboardy, podle odhadu hejtmanství to ale bude zhruba pět set reklam.

“V tomto roce máme v plánu odstranit ideálně všechny billboardy umístěné na silničním pozemku a v silničním ochranném pásmu silnic prvních tříd na území Středočeského kraje,” řekla Frintová. Situace je podle ní složitá, i když legislativa provozování billboardů podél silnic prvních tříd a dálnic striktně zakazuje, stále na území kraje vznikají nové. “Bohužel se nám stává, že po odstranění je po pár dnech billboard zpět. Zejména na těch místech, kde je významný dopravní proud,” řekla Frintová.

Kraj postupuje při odstraňování billboardů podle legislativy. Úřad nejdříve zasílá výzvy vlastníkům billboardů. “Ti v drtivé většině nejsou známí, tak obesíláme i firmy inzerované na billboardech,” uvedla Frintová. Současně kraj obesílá i vlastníky nemovitostí, na kterých jsou billboardy umístěny. “Po marném uplynutí příslušných lhůt zajišťujeme zakrytí, odstranění a likvidaci,” dodala Frintová.

Kraj postupuje při mapování billboardů po ucelených tazích, v současnosti pracovníci kontrolují silnici první třídy číslo tři, která spojuje dálnici D1 s Benešovem a vede dál na Tábor a České Budějovice.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments