Až na šest lidí, zamíří dnes nebo zítra, žaloba od policie ohledně zmanipulovaných tendrů Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Skupinu viní mimo jiné z poškození finančních zájmů EU, z podplácení nebo ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Na webu to v pondělí uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Fiktivní faktury a kontrarozvědčice StB Radmila Kleslová

Ukončené vyšetřování se týká dvou zakázek státní organizace zadávaných v období od února do srpna 2015 – konkrétně „Technicko-provozní studie – Technických řešení VRT“ a „Revitalizace trati Chlumec nad Cidlinou – Trutnov“. První z tendrů měl předpokládanou hodnotu 20 milionů, druhý 36 milionů korun bez DPH.

„V případě pravomocného rozsudku hrozí fyzickým osobám dle konkrétní právní kvalifikace trest odnětí svobody v rozmezí od tří do deseti let,“ napsal Ibehej.

O státem vlastněnou firmu SŽDC se policie zajímá poměrně často. Poslední skandál s proplácením fiktivních faktur, případně angažmá bývalé kontrarozvědčice StB Radmily Kleslové, nebo nové logo za miliony korun – v tomto druhém případě nemohla ministerstvem financí spravovaná SŽDC, dohledat ani proplacené faktury za práci bývalé špionky pro rozvratné činnosti do listopadu 1989.

Po zveřejnění skandálu, kdy média uvedla Radmilu Kleslovou do frapantní situace, a kdy nebyla schopna tento skandál jakkoliv vysvětlit, sana práci v pozici externisty pro SŽDC ukončila. Kriminalisté tak dnes míří na konkrétní manažery SŽDC, jejich jména ale uveřejnit s ohledem na probíhající vyšetřování zatím nemohou.

Falešné faktury a logo za dva miliony. SŽDC umí i dnes překvapit

Dřela jako kůň. Kleslová mimo ČD pracovala i pro SŽDC, kde nemohou dohledat faktury

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments