Šedesát tisíc lidí ve věku od 18 do 20 let získá bezplatnou jízdenku až na měsíc cestování vlakem po Evropské unii. Zájemci o účast v dalším kole unijního projektu DiscoverEU se mohou hlásit od zítřejšího poledne (úterý 12. října) do poledne 26. října.

Základní podmínkou je datum narození v období od 1. července 2001 do 31. prosince 2003. Oproti dřívějšku je akce otevřená nejenom pro osmnáctileté, ale i devatenáctileté a dvacetileté, kteří se kvůli pandemii covidu nemohli včas přihlásit. Hlásit se mohou jak jednotlivci, tak až pětičlenné skupiny (každý ze skupiny musí splňovat věkové kritérium).

Úspěšní žadatelé dostanou časovou jízdenku Interrail, která by jinak stála 258 eur (přibližně 6700 korun). Cestovat na ni mohou až 30 dní v období od března 2022 do února 2023. Kvůli nejasnostem ohledně dalších koronavirových omezení bude možné využít flexibilní rezervace, datum odjezdu lze měnit až do okamžiku odjezdu.

K dispozici jsou dvě varianty. Neflexibilní je omezena na dvě země. U flexibilní sice není počet zemí omezen, je však omezen počet dnů k cestování (pobyt v zahraničí sice může trvat měsíc, ale bezplatnou jízdenku lze využít jen několik dní). Jízdenka platí primárně pro vlaky, nicméně u jinak nedostupných míst ji lze využít i pro autobusy nebo trajekty. EU platí jenom samotnou jízdenku, ne ubytování, jídlo, pojištění nebo další související výdaje.

Součástí přihlášky je kvíz obecných znalostí o Evropské unii a iniciativ zaměřených na mladé lidi. Žadatelé také mají odhadnout, kolik osob se v tomto kole přihlásí. Čím víc se bude odhad blížit správné odpovědi, tím víc bodů uchazeč získá. Na základě tohoto odhadu pak organizátoři uchazeče seřadí. Každý členský stát má přidělen počet jízdenek podle svého podílu na počtu obyvatel EU.

Iniciativu DiscoverEU spustila Evropská komise v červnu 2018. V letech 2018 až 2019 se přihlásilo 350 tisíc zájemců, k dispozici bylo 70 tisíc jízdenek.

Organizátoři předpokládají, že účastníci se podělí o zážitky z cestování na sociálních sítích, případně po návratu uspořádají prezentaci pro své okolí. Nejde ale o povinnost.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments